Rané příznaky a léčba poruchy autistického spektra: Onemocnění způsobující opožděný vývoj dítěte

Porucha autistického spektra většinou způsobí opožděný vývoj dítěte. Je nutná včasná diagnóza, terapie a nastavení správného přístupu pro zlepšení kvality života těchto dětí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Porucha autistického spektra je vývojové postižení, které může způsobit problémy sociální, komunikační, ale i behaviorální. Na první pohled nepoznáte, že tito lidé mají nějakou poruchu, většinou si toho všimnete až podle chování, způsobu komunikace, způsobů, které se liší od většiny lidí. Někteří mohou být velice chytří a nadaní, jiní jsou vážně postižení a potřebují pomoc i s běžnými úkoly.

Příznaky poruchy autistického spektra

Většina osob s tímto postižením má problémy se socializací a komunikací s cizími lidmi a emocionálními dovednostmi. Mnozí z nich můžou opakovat jisté činnosti, které se nesmí změnit. Mají také odlišný způsob učení, udržování pozornosti, a také jinak reagují na některé věci nebo situace. Prvních příznaků si můžete všimnou už v raném dětství a hendikep bohužel přetrvává po celý život.

iZdroj fotografie: Pexels

Chování osob s poruchou

Osoby s poruchou autistického spektra neukazují na předměty, o které projevují zájem, a pokud na ně ukazuje jiná osoba nereagují na to. V kolektivu přehlíží cizí osoby a vůbec o ně nejeví zájem. Nemají rádi fyzický kontakt, a když tak jen v případě, že to vyžadují oni. Někdy nevnímají, když na ně lidé mluví, ale všímají si zvuků v okolí. Často opakují věty a fráze, které používají ostatní, ale nedokáží vyjádřit svoje pocity a potřeby.

Dětem často vadí předstírané hry, například když krmíte panenku. Mají zaběhnutý režim a opakují činnosti dokola a nic jejich rozvrh nesmí narušit. Neobvykle reagují na některé pachy, chutě nebo i zvuky, ale také na to, jak některé věci vypadají. Může se stát, že zapomenou dovednosti, které dělali běžně, například přestanou říkat některá slova, která dříve bez problémů používali.

Diagnóza poruchy autistického spektra

Diagnostika je velmi obtížná, protože neexistuje žádné lékařské vyšetření, jako je například krevní test. Lékaři musí sledovat chování pacientů. Často je porucha objevena v 18 měsících dítěte, někdy i dříve. Ve věku 2 let může být diagnóza velmi spolehlivá, ale velmi často je dítě nedostatečně diagnostikováno a trvá to mnohem déle, než lékař pozná zda se jedná o danou poruchu. To má za následek, že dítě nemusí dostat včasnou pomoc.

iZdroj fotografie: Pexels

Léčba opožděného vývoje

Na poruchu autistického spektra neexistuje žádný lék. Včasná pomoc ovšem může zlepšit vývoj dítěte a schopnost učit se novým věcem. Pomoc je formou terapie, která pomůže dítěti mluvit, chodit a komunikovat s ostatními lidmi. Často je také vhodná návštěva logopeda, který poradí a pomůže s mluvením a komunikací. Proto je nutné vyhledat včas rady a podporu odborníků a nic nezanedbat. Pomoc můžete vyhledat i v případě opožděného vývoje.

Pokud máte podezření na opožděný vývoj dítěte, nebojte se to konzultovat s lékařem, který vás pošle k odborníkovi nebo se pokusí diagnózu stanovit sám. Pokud ovšem není diagnóza stanovena nebo není stanovena správně, můžete vyhledat odbornou pomoc jinde. Včasná diagnóza ulehčí život vám i vašemu dítěti. Do poruchy autistického spektra se zahrnuje samostatná autistická porucha, vývojová porucha a Aspergerův syndrom.

Zdroj: CDC

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články