Suché a popraskané paty: Domácí prostředek promění nohy v sametově hebké během jedné noci

Popraskané paty jsou sice problém, který na první pohled vidět moc není, ale rozhodně jej cítíte. Navíc jakákoliv návštěva bazénu jej stejně odhalí, proto s ním hned zatočte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za popraskané paty se rozhodně stydět nemusíte, jelikož je to velmi častým problémem nohou. Objevit se může jak u dospělých jedinců, tak také u dětí. Průzkum ovšem ukázal, že častěji se tento problém vyskytuje spíše u žen než u mužů. Není to sice nic vážného, ale může to být pěkně nepříjemné a často vás to zbaví možnosti chodit na boso. Zde je proto pár tipů, jak se jich zbavit, prozradila Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI.

Oceníte balzámy na paty a hydratační prostředky

První věc, kterou byste při léčbě popraskaných pat měli vždy udělat, je použít na ně balzám na paty určený. Tyto balzámy jsou pro problematiku popraskané kůže vytvořeny. Navíc obsahují přísady pro zvlhčení, zjemnění a odlupování odumřelé pokožky. Měli byste jej aplikovat dvakrát až třikrát denně, z čehož jednou by to mělo být vždy po ránu ještě předtím, než začnete svůj den.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nohy namáčejte a nebojte se odlupování

Kůže okolo popraskaných pat je silnější a o dost sušší než zbytek vaší pokožky. Má zároveň tendence se loupat, když na ni vyvinete tlak. Toho můžete využít ve svůj prospěch a pomůže vám s tím pořádné navlhčení nohou. Připravte si mýdlovou vodu a nohy namáčejte po dobu alespoň dvaceti minut. Následně si vezměte brusku na paty a tvrdou, oschlou kůži s ní odstraňte. Nohy jemně usušte a nezapomeňte na nanesení hydratačního balzámu. Dobrým zakončením je také aplikovat na paty vazelínu, která zajistí uzamknutí vlhkosti uvnitř nohy.

Využít můžete i úplně obyčejného medu

Věděli jste, že i med může fungovat jako přírodní lék na popraskané paty? Má totiž antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, které jsou v boji proti prasklinám výhodné. Jeden výzkum ukázal, že med může pomoci rány hojit a čistit a zároveň zvlhčí pokožku. Můžete jej buď použít jako peeling na nohy po namočení a nebo jako masku na paty přes noc.

iZdroj fotografie: Unsplash

Využít můžete také tekutého obvazu

Tím totiž utěsníte ránu a zároveň zabráníte infekci či dalšímu popraskání paty. Navíc je obvaz vyráběn ve formě spreje, díky čemuž se nemusíte bát, že by se vám během dne strhnul. Tato cesta je dobrá hlavně pro léčbu hlubokých prasklin, které mají tendence krvácet. Před nanesením je potřeba, aby byla kůže čistá a suchá. Velkou výhodou je, že jej můžete zakoupit v lékárně a nepotřebujete k tomu žádný lékařský předpis.

Kokosový olej byl vždy dobrým pomocníkem pro kůži

A stejně tak dobře pomáhá i s popraskanými patami. Často se doporučuje pro suchou pokožku, ekzémy a lupénku. Pomáhá totiž pokožce udržovat tolik potřebnou vlhkost. Je tedy dobrou volbou jej použít po namáčení nohou. Zároveň pomůže i popraskaným patám, které jsou náchylné ke krvácení, jelikož má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

Nezapomeňte si u videa zapnout titulky. Zkusili jste některé z těchto tipů? A pokud ano, jak moc účinné byly?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články