Děti někdy dokážou člověka pořádně vystrašit, zvláště v momentě, kdy si v klidu spí a najednou vidíte, že mají otevřená ústa. Tento stav může mít několik příčin.
Pro rodiče nováčky je spící dítě vyloženou oázou pro duši, zvlášť, když s výchovou dětí neměli předtím žádné zkušenosti. Tento pomyslný klid se ovšem může lehce narušit v momentě, kdy si všimnou, že jejich potomek má mírně pootevřená ústa. Carissa Stephens, R.N., CCRN, CPN uvedla, co to může znamenat a jaký to má dopad.
Ústy by raději dýchat neměly
Novorozenci téměř vždy dýchají výhradně nosem, jelikož do věku tří až čtyř měsíců ani nemají vyvinutý reflex k dýchání ústy. To platí do doby, dokud nejsou horní cesty dýchací nějakým způsobem ucpány. V takovém případě se dýchání ústy vyvine v reakci na takovou problematiku.
Časem se poté pro dítě stane návykovým a je těžké tento zlozvyk odnaučit. A proč zlozvyk? Dýchání za pomoci úst není tak účinné jako dýchání nosem. Hůře se absorbuje kyslík v plicích a dýchání nosem také pomáhá odfiltrovat bakterie a dráždivé látky, díky čemuž se nedostanou do těla. Potencionálních příčin dýchání ústy může být hned několik.
Dítě má velkou přemíru hlenu
Jak již bylo zmíněno, v momentě, kdy dojde k jakémukoliv ucpání nosních dírek dítě začne automaticky dýchat ústy. Pokud je tedy nos ucpán hlenem, ať už to je z důvodu nemoci či alergie, tak po malého tvora je jednodušší přepnout na dýchání ústy, jelikož sám si hlen neodstraní.
Možná trpí na spánkovou apnoe
Dýchání přes ústa ovšem nemusí značit jen to, že je vaše dítě nemocné a nebo alergické na něco v okolí. Pokud vidíte, že ucpaný nos rozhodně nemá, příčina se může nacházet jinde. Spánková apnoe znamená, že horní cesty dýchací jsou nějakým způsobem zablokovány. U kojenců a dětí je to obvykle způsobeno zvětšením krčních nebo nosních mandlí. Mezi další příznaky spánkové apnoe se řadí chrápání, pauzy v dýchání, kašel, neklid během spánku či dokonce dušení.
Může také mít odchýlenou přepážku
Dýchání ústy může být i ve výjimečných případech způsobeno abnormalitou chrupavky a kosti, která od sebe odděluje nosní dírky vašeho dítěte. To následně vede k problémům s dýcháním nosem, a tak začne dítě dýchat ústy. Běžné to je u dětí, které mají také úzkou horní čelist.
Možné komplikace dlouhodobého dýchání ústy
Možná si nemyslíte, že by dýchání ústy mohlo mít nějaké vážné následky. Vždyť u toho vypadá tak roztomile, no ne? Pravdou ovšem je, že negativních následků může být hned několik. Existuje řada problémů, které se mohou vyvinout, pokud bude vaše dítě takto spát dlouhodobě.
Mezi ně patří oteklé mandle, zanícený jazyk, páchnoucí dech, suchý kašel, problémy se zuby a zánět dásní. Dojít může také k syndromu dlouhé tváře, což znamená, že rysy obličeje vašeho dítěte se mohou neúměrně prodlužovat. Můžete si poté všímat větší brady, celkově úzkého obličeje či „gumového“ úsměvu.
Spali jste jako malí také s otevřenými ústy?