Otoky nohou či kotníků známé jako periferní edém se projevují především tehdy, když se v nich začne hromadit tekutina. Poznejte všechny možné příčiny.
Otoky kotníků, ale i nohou se nejčastěji objevují u starších lidí. Otok může být zřejmý na jedné noze, ale i na obou nohách. Ve většině případů tyto potíže neznamenají velký zdravotní problém, ale rozhodně není odvěcí znát jeho symptomy a popřípadě zahájit léčbu včas. Každopádně se nevyplatí potíže přehlížet, ale řešit je včas, dokud máte možnost, varuje J. Keith Fisher, MD.
Příčiny otoku nohou a kotníků
Existuje dlouhá řada příčin ovlivňující a způsobující otoky kotníků a nohou. Mezi ně však nejčastěji patří špatný životní styl či sedavé zaměstnání. Také nadváha, nadměrná tělesná hmotnost, která snižuje krevní oběh, což způsobuje otoky dolních končetin. Dále se otoky mohou objevit i při dlouhém stání, kdy jsou svaly neaktivní a cirkulace krve je ztížená.
Další možné příčiny
Otoky mohou způsobovat i některé léky, jako jsou steroidy, estrogen nebo testosteron, některá antidepresiva, protizánětlivé léky, například ibuprofen a aspirin. Léky nezpůsobí otok jako takový, způsobí zadržování vody v těle, což se následně projeví jako otok kotníků. Jestliže máte podezření, že léky, které byste měli užívat, vám vyvolávají otoky, neváhejte a promluvte si se svým ošetřujícím lékařem.
Mezi další příčiny patří hormonální změny, nejčastěji se objevující u žen v menopauze. Ale také u žen, které mění hormonální antikoncepci. Také je možné potíže zahlédnout v těhotenství či v období menstruace. V každém takovém případě je ale dobré, aby o oteklých nohou věděl gynekolog či praktický lékař. Následně navrhne správnou léčbu a zjistí příčiny.
Co bychom rozhodně neměli přehlížet
Pozor byste si měli dávat na oteklé nohy, pokud se jedná o sraženinu. V takovém případě uvidíte i jiné příznaky, například fialovou žílu, urputnou bolest a jiné příznaky, neváhejte a okamžitě se vydejte k lékaři. Další příčina způsobující otoky, může být perikarditida. Jedná se o dlouhodobý zánět osrdečníku. K tomu se mohou postupně připojit dýchací potíže a otoky nohou i kotníků.
Lymfedém známý také jako lymfatická obstrukce, způsobující ucpání lymfatických cév. Blokáda v tomto systému také způsobuje oteklé tkáně na nohou. Jako poslední bychom rádi zmínili preeklampsii způsobenou vysokým krevním tlakem. V takovém případě se nemusí projevovat pouze jako otoky nohou, mohou se objevit i otoky v obličeji a na rukou.
Prevence a domácí léčba oteklých nohou
Pokud vám nohy a kotníky pravidelně otékají, můžete vyzkoušet například zvednout nohy a opřít je o opěradlo pohovky nebo klidně i o zeď. Důležité je, aby nohy byly umístěné nad srdcem. Pokud netrpíte bolestmi, zkuste se pravidelně hýbat, cvičte jógu, choďte na pravidelné procházky nebo si kupte rotoped. Nezapomeňte také zpestřit váš jídelníček o zeleninu a ovoce. Také míň solte. Sůl totiž zadržuje vodu v těle. Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se chodit alespoň každou hodinu, byť jen na toaletu.
Kdy je nejvhodnější čas navštívit lékaře
Ve většině případů opravdu stačí pouze nohy nad srdcem, ovšem někdy je lepší navštívit lékaře, abyste se ujistili, že se nejedná o vážné komplikace. V případě, že se u vás i mimo oteklých nohou objevují potíže se srdcem, ledvinami, játry nebo jste těhotná, vyhledejte lékaře. Také pokud je oteklá oblast bolestivá, zarudlá nebo domácí léčba nezabírá, potíže řešte s lékařem.