Selhání jater lze snadno indikovat. Nejčastější příznaky však muži i ženy nevědomky přehlíží a končí v nemocnici

Selhání jater je velmi nebezpečný stav, který byste měli okamžitě léčit. Seznamte se s tímto problémem blíže a buďte připravení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra jsou druhým největším orgánem v těle, který plní hned několik různých funkcí. Zpracovávají vše, co sníte a vypijete, a poté to přemění na energii, které vaše tělo využívá. Filtrují však také z krve škodlivé látky, jako je alkohol, a pomáhají tělu bojovat s infekcemi. Pokud jsou játra vystavena virům nebo škodlivým chemikáliím může to orgán velmi poškodit a v některých případech dochází k jaternímu selhání. Selhání jater je velmi vážný stav, který je zapotřebí okamžitě řešit, upozorňuje Saurabh Sethi, M.D., MPH. Seznamte se s ním níže.   

Typy jaterního selhání a léčivé vlastnosti zázvoru 

Jaterní selhání může být buď akutní, nebo chronické. V obou případech je však zapotřebí ihned vyhledat odbornou pomoc a problém začít ihned řešit.

  • Akutní selhání jater: Ztráta funkce jater se v tomto případě projeví během několika týdnů nebo dokonce i dnů. Může k tomu však dojít náhle, aniž by se projevily jakékoliv příznaky. Mezi běžné příčiny akutního selhání jater patří otrava houbami nebo předávkování léky. 
  • Chronické selhání jater: Chronické selhání jater se vyvíjí pomaleji než akutní selhání jater a může trvat měsíce nebo dokonce roky, než se u pacientů projeví nějaké příznaky. Tento druh selhání je často důsledkem cirhózy, která je obvykle způsobena dlouhodobým užíváním alkoholu.
iZdroj fotografie: Pixabay

Existují tři typy jaterního selhání způsobeného alkoholem:

  • Alkoholické ztukovatění jater: Tento typ jaterního selhání je důsledkem ukládání tukových buněk v játrech a postihuje běžně ty, kteří pijí hodně alkoholu. Problém však mohou mít i obézní lidé. 
  • Alkoholická hepatitida: Alkoholická hepatitida je charakterizována tukovými buňkami v játrech, zánětem a jizvením. 
  • Alkoholická cirhóza: Tento typ selhání jater je považován za nejpokročilejší a postihuje až 20 procent těch, kteří často konzumují alkohol. 

Příčiny spojené s akutním selháním jater 

Akutní selhání jater se může objevit i v případě, že jste s vašimi játry neměli v minulosti žádný problém. Podle dostupných informací je nejčastější příčinou tohoto problému předávkování paracetamolem, který je volně prodejným lékem v mnoha zemích. Vždy byste proto měli dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu a pokud se domníváte, že jste se předávkovali, okamžitě navštivte svého lékaře. Akutní selhání jater může být způsobeno také:

  • léky na předpis
  • některými bylinnými doplňky 
  • virovými infekci, jako je hepatitida (včetně hepatitidy A, B a C)
  • toxiny
  • autoimunitními onemocněními
  • genetickou poruchou 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny spojené s chronickým selháním jater 

Chronické selhání jater je obvykle důsledkem cirhózy nebo onemocněním způsobeného alkoholem. Vaše játra sice běžně odbourávají veškerý alkohol, který zkonzumujete, ovšem pokud pijete příliš, nebudou vám stíhat. Alkohol navíc obsahuje chemické látky, které mohou vyvolat v játrech zánět a způsobit nebezpečný otok. Největší pozor by si měli dát pacienti s hepatitidou C. U nich je totiž riziko vzniku chronického selhání jater nebo cirhózy několikanásobně vyšší než u ostatních. 

Příznaky jaterního selhání 

Ačkoliv mohou být někteří pacienti, kterým selhávají játra, roky či měsíce kompletně bez jakýchkoliv příznaků, je důležité poznat, kdy byste si měli dát pozor a raději navštívit lékaře, aby vás prohlédnul. Mezi ty nejčastější příznaky patří: 

  • nevolnost
  • ztráta chuti k jídlu
  • únava
  • průjem
  • žloutenka (nažloutlá barva kůže a očí)
  • úbytek hmotnosti
  • snadná tvorba modřin nebo časté krvácení
  • svědění
  • edém (nahromadění tekutiny v nohách)
  • ascites (nahromadění tekutiny v břiše)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv jsou tyto příznaky velmi obecné a mohou být přisuzovány i jiným problémům nebo poruchám, může být diagnostika jaterního selhání velmi složitá. Navíc je třeba vzít v úvahu skutečnost, že u některých lidí se žádné příznaky neprojeví, dokud problém nedojde do smrtelného stadia. V takovém případě už je pacient dezorientovaný, ospalý nebo dokonce upadá do kómatu.

Diagnostika jaterního selhání

Pokud se u vás objeví výše uvedené příznaky, vždy byste měli vyhledat odbornou pomoc. Nezapomeňte také doktora informovat v případě, že jste v minulosti zneužívali alkohol, máte genetické abnormality nebo jiné zdravotní potíže. Naštěstí existuje několik krevních screeningových testů, které mohou selhání jater znamenat a proto je zapotřebí jednat hned. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud dojde k otravě léky, například paracetamolem, může vám lékař předepsat léky na zvrácení účinků a na zastavení případného vnitřního krvácení. Pokud se však situace nezlepší, bude muset doktor provést biopsii, při níž je odebrán malý kousek vašich jater a následně je vyšetřen v laboratoři. Některá poškození jater lze zvrátit, ovšem pokud jsou zachycena včas. 

Měli jste již někdy problém s vašimi játry?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články