Pravděpodobně většina lidí se již někdy setkala s neodbytnou touhou po sladkém. Mezi cukrovým deficitem a závislostí na sladkostech je však podstatný rozdíl.
Nejspíše většina lidí ví, co je to chuť na sladké a taky to, jak se s ní v některých chvílích těžce bojuje. Někdy si totiž tělo vyžádá přísun cukru a mozek vám doslova nedá pokoj do té doby, dokud tuto látku nedoplní. Důležité je však rozeznat chuť na sladké v důsledku cukrového deficitu a tu, které je již způsobena závislostí. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl a jak si se závislostí na cukru efektivně poradit, prozradil Kris Gunnars, BSc.
Význam cukrů v lidském těle
Cukry neboli sacharidy jsou pro tělo základní a také nejrychleji dostupný zdroj energie pro činnost všech buněk i tkání. Dokonale tak energií zásobuje všechny části těla, a to od mozku, až po svaly a orgány. Důležité je však tuto energii vždy vhodně spotřebovat, v opačném případě se totiž cukry mění na tělesný tuk, který je pro náš organismus spíše přítěží.
Cukry jako škodlivé látky
Jak již bylo nastíněno, hranice mezi potřebou a škodlivostí cukrů v těle je velmi tenká, a je proto důležité brát ohled nejen na to, kolik sacharidů pravidelně do svého těla přijímáme, ale také na to, jak je s nimi naše tělo schopné naložit a jakou formou jimi vytvořenou energii vypotřebuje. Po proměně cukrů na tuky se totiž zvyšuje nejen riziko rapidního přibírání až obezity, ale také cukrovky, ucpávání cév, vysokého krevního tlaku a mnoho dalšího.
Jak rozeznat závislost na cukrech
Nyní, když máme přehled o základních kladech i záporech sacharidů v těle, je důležité také umět rozeznat to, zda je na nich naše tělo závislé či nikoliv. Nejspíše každého totiž někdy popadne naprosto neodolatelná chuť na sladké, která však může mít hned několik příčin. Jednou z nich je zcela obyčejný sacharidový deficit, kdy naše tělo touto formou „prosí“ o zvýšení hladiny cukru.
Pokud se však tato touha po různých sladkých dobrotách opakuje, nejspíše máte problém se závislostí. Tu snadno můžete rozeznat podle toho, jak často si sladké v různých podobách dopřáváte a jak na to vaše tělo reaguje. Pokud tedy nemáte problém spořádat za den i celou čokoládu, pytlíček bonbonů a klínek dortu, asi byste se měli zamyslet.
Důvody vzniku závislosti na cukrech
Závislost na cukrech, stejně jako jakákoliv jiná závislost, může vznikat hned z několika prostých i složitějších důvodů. Mezi ty se mohou řadit jak ty fyzické, tak zejména ty psychické. Nejčastěji se jedná o stres, deprese, pocity méněcennosti či nedostatečného ocenění, samotu, frustraci a mnohé další. Ty se mnoho lidí může snažit „zahánět“ pomocí sladkého až do té míry, že na této látce vznikne závislost.
Další možností je také rychlé dodávání energie, kterou nám cukry přinášejí. To se může hodit v mnoha situacích jako jsou například ty, při kterých se musíme soustředit a koncentrovat nebo se snažíme něco si rychle zapamatovat. Závislostí na sladkém tak často trpívají jak studenti, tak také pracovně vytížení lidé. V neposlední řadě se může jednat také o onu lahodnou a příjemnou chuť, která je pro řadu sladkých pokrmů typická.
Jak se závislostí na cukrech zbavit?
Zbavit se závislosti na čemkoliv bývá často obtížné, chce to však především disciplínu, sebezapření a potřebnou vůli k tomuto kroku. Pokud tedy víte, že trpíte závislostí na sladkém a chcete se jí zbavit, musíte především chtít. Bez toho to totiž nepůjde, a jinak se stejně nepohnete z místa. Poté stačí pravidelně opakovat několik základních kroků a pomalým tempem se nutné touhy na sladké zbavit.
V prví řadě můžete začít vyřazením slazených nápojů či omezení slazení kávy, čaje či například i obyčejné limonády. Dalším krokem je poté samozřejmě omezení vědomého přijímání sladkostí v různých podobách, jako jsou dortíky, koláče, ale i čokoláda či jiné pochutiny. Poté zkuste také nahradit sacharidové složky jejich zdravější formou a místo cukru používejte například ovocné složky, med či cukr třtinový.
Dále si také dejte záležet na rozboru vaší stravy, kterou by měly tvořit vyvážené složky s dostatečnou produkcí energie, aby vaše tělo netoužilo po té, kterou mu dodává cukr. A v neposlední řadě je dobré do vašeho denního rozvrhu zařadit také zdravý pohyb a sportovní aktivitu. Ta vaše tělo totiž dostatečně okysličí a jakousi formou také nakopne, takže nebude potřeba sladké formy energie.
Také bojujete s chutí na sladké? A jak ji zvládáte?