5 tipů jak zrychlit metabolismus

Metabolismus je chemický motor a jeho rychlost přirozeně souvisí s genetikou, tedy funguje odlišně u každého člověka.

                   

Lidé s rychlejším metabolismem spálí více kalorií a tvoří se jim menší tukové zásoby. Že to není fér? Rozhodně. Genetika je patří na seznam těch nejnespravedlivějších věcí na světě. Máme však dobrou zprávu pro ty, kteří nemají super spalovací schopnosti – na zrychlení metabolismu se dá pracovat!

Věříme, že Vás naše tipy na zrychlení metabolismu obohatí a pozitivně naladí.

5 tipů jak zrychlit metabolismus

1. Bílkoviny jako zdroj kalorií

Přidejte do svého jídelníčku více bílkovin – klidně mohou být součástí každého jídla. Vysvětlíme vám proč. Konzumace bílkovin je důležitá pro zrychlení metabolismu. Každý příjem jídla přirozeně zvýší metabolismus na několik hodin. Tím, že naše tělo při jídle vynakládá energii ke kousání, žvýkání, polykání, trávení, vstřebávání a zpracování potravy, dochází k termickému efektu. Termický efekt potravin určuje, kolik kalorií naše tělo spálí při zpracování jídla a měří, do jaké míry různé potraviny zvyšují náš energetický výdej. Například tuky mají termický efekt 2 – 3 %, u sacharidů je to 6 – 8 % au bílkovin je termický efekt 25 – 30 %. V praxi to znamená, že z příjmu řekněme 100 kcal získaných z tuků naše tělo dokáže spálit nejvýše 3 kcal, protože termický efekt tuků je 2 – 3 %. Pokud bychom však stejnou kalorickou hodnotu přijali z bílkovin, naše tělo umí spálit 25 – 30 kcal, protože termický efekt bílkovin se pohybuje od 25 – 30 %. Vidíte ten rodzel? Pokud zařadíte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zrychlíte svůj metabolismus a spálíte mnohem více kalorií.

2. Posilování by mělo být součástí každého tréninku

Svaly spálí více kalorií než tuky a budování svalové hmoty pomáhá zrychlit metabolismus. Podívejme se proč. Každý silový trénink způsobuje v našich svalech mikroskopická poškození. Jedná se o malé trhlinky ve svalových vláknech, které vznikají důsledkem zátěže svalů. Známe to všichni – jde o svalovici. Poškození svalů se v procesu regenerace opraví, což se odrazí na přírůstku svalové hmoty. Aby se mohly svaly neustále „vylepšovat“, každý Váš trénink by měl být o něco náročnější. Můžete například přidat váhu na činku, zacvičit si více sérií, přidat více opakování cviků, zkrátit přestávku mezi sériemi nebo zvýšit frekvenci tréninků. Na posilování Vám doporučujeme využít i posilovací lavičky či posilovací stanice a jiná fitness zařízení. Díky posilování naše tělo dokáže spalovat kalorie i tehdy, když zrovna necvičíte, ale jste v naprostém klidu, Je to proto, že posilování pomáhá nastartovat organismus. Čím větší množství svalové hmoty budete mít, tím bude Váš metabolismus pracovat rychleji.

i

3. Zelená je dobrá

Je dokázáno, že potí zeleného čaje matcha dokáže zrychlit metabolismus až o 17%. Jak je to možné? Díky látce EGCG (Epigalokatechin galát), která se nachází v lístcích zeleného čaje matcha dokáže metabolismus fungovat rychleji a efektivněji. Matcha čaj obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají detoxikovat tělo tím, že zbavuje organismus těžkých kovů, tuků a nežádoucích látek, které mají negativní vliv na fungování metabolismu.

Další tip ke zrychlení metabolismu ocení zejména milovníci kávy. Podobně, jak zelený čaj, tak zelená káva podporuje spalování tuků. Zelená káva dokáže zrychlit metabolismus o 11 – 18 %. Jinou výhodou konzumace zelené kávy je zlepšení trávení či podpora hubnutí. Jak je možné, že zelená káva má příznivý vliv na metabolismus člověka? Je to díky zeleným kávovým zrnům, která jsou syrová, tedy nepražená. Právě důsledkem pražení kávová zrna ztrácejí důležitou látku, kyselinu chlorogenovou, která prospívá našemu tělu. Zelená kávová zrna tuto kyselinu obsahují a jsou bohatá na zdraví prospěšné antioxidanty.

4. Spánek je potřebný

Nepodceňujte kvalitní spánek. Nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, zvyšuje hladinu cukru v krvi a má negativní dopad na metabolismus. Možná jste si všimli, že čím méně hodin spíte, tím více jídla si Vaše tělo ptá. Tělo se přirozeně snaží získat potřebnou energii. Třeba však říci, že opačné pravidlo neplatí – tedy není pravda, že čím více hodin spíte, tím méně energie z jídla potřebuje organismus přijmout na fungování. Přiměřený spánek nezbytný pro správné fungování množství funkcí – od imunitního systému po obnovu energie, a také je třeba poznamenat, že právě během spánku naše tělo produkuje nejvíce somatotropinu – růstového hormonu. Růstový hormon je důležitý pro děti i pro dospělé. U dětí podporuje růst a pro dospělé je důležitý pro obnovu tkání. Dbát o zdravý spánek by měli zvláště sportovci, aby jejich tkáním dopřáli regeneraci.

i

5. Neseďte stále

Sedavé zaměstnání, ztuhlá záda, bolesti hlavy, sedí to na Vás? Nadměrné a nesprávné sezení ať už v práci, ve škole nebo při volnočasových aktivitách má negativní vliv i na metabolismus. Proč? Během dlouhého sezení naše tělo spálí mnohem méně kalorií, což má za následek přibývání na hmotnosti. Dlouhé vysedávání negativně ovlivňuje srdce a plíce, proto je třeba kompenzovat sezení fyzickou aktivitou – například sportem, tancem či procházkami. Již 2 týdny bez fyzického pohybu vedou ke zhoršení metabolismu. Naštěstí se podobně rychle dokáže náš metabolismus vrátit do původního stavu či zlepšit, když se začneme více hýbat. Máte-li sedavé zaměstnání, máme pro Vás jednoduchý tip – dělejte si přestávky, abyste změnili polohu těla. Zajděte si například po vodu, připravte si kávu či jídlo, zacvičte si, nebo se jen tak procházejte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články