Už v pohádce Sůl nad zlato se říká, jak cenným je tento nerost. I když se doporučuje solení jídel omezovat, zcela sůl vynechat není tím nejlepším řešením.
Umíte si představit, jak chutná, nebo spíš nechutná málo osolené jídlo? Určitě se vám to již také stalo, že jste si museli pokrm dosolit. O spotřebě soli se hodně píše, lidé jsou nabádáni k tomu, aby její konzumaci spíše omezili. Americký kardiolog Andreas S Barth, MD ale říká, že úplně bez soli být také nemůžeme. Co by se nám také mohlo stát?
Kamenná sůl
V domácnostech nejčastěji pro ochucování jídle používáme nerost halit neboli sůl kamennou. Je bezbarvá nebo bílá, průhledná i skelně lesklá. Někdo je zvyklý solit více, jiný se snaží její spotřebu omezovat. Třeba i proto, že trpí srdečními problémy. Zcela vynechat sůl ze svého jídelníčku ale nemůžeme, protože bychom si mohli přivodit zdravotní problémy.
Sůl jako zdroj jódu
Jsme zvyklí, že kupovaná sůl je jodovaná. Tím se stává důležitým zdrojem jódu, který je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy. Jestliže bychom zcela sůl vyloučili ze své stravy, najednou nám tento prvek bude chybět, což se může projevit suchou pokožkou, svalovou slabostí a únavou, ale také přibýváním na váze. V minulosti lidé kvůli tomu trpěli také strumou. I proto se do soli začal přidávat jód.
Sůl je nutná i pro správné využití inzulinu
Nedostatek sodíku v naší stravě ovlivňuje i působení hormonu inzulín. Když tedy budeme méně solit, množství sodíku v organismu poklesne, což ale může vést k inzulínové rezistenci. Naše tělo bude na inzulín reagovat špatně a dojde ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Velmi nízký obsah sodíku vede k podobným stavům, jaké jsou při dehydrataci – člověk má sucho v ústech, motá se mu hlava a trpí žízní.
Máte rádi hodně osolená jídla, nebo dáváte přednost tomu, že solíte méně?