Děsivá pandemie chřipky v roce 1918 trvala asi rok a půl. Pandemie tehdy skončila poté, co se viry staly méně ohrožující pro životy dalších lidí.
Historicky většina pandemií netrvala déle než tři a půl roku. Je to tím, že viry, které způsobují pandemie mutují, a tím se stávají méně ohrožujícími. Z virů se stanou endemická onemocnění, která pokračují, ale nejsou tak závažná. Přesně tak tomu bylo v roce 1918 a virologové dnes doufají, že historie se bude opakovat i v případě covid-19. Virem se zabývá i virolog Rodney E. Rohde.
Na závěry je brzy
Odborníci se domnívají, že viry mutují, a tak se stávají méně nebezpečnými. Nemůžeme mít však stoprocentní jistotu, že to samé se děje právě v tuto chvíli vzhledem k pandemii koronaviru. Bohužel má současná infekce vysoký počet asymptomatických přenašečů. A není zcela jasné, jak na vir působí nošení respirátorů, distancování se od společenského života a práce na dálku. Přesně o těchto faktech spekuluje i Rodney E. Rohde z klinické laboratorní vědy na Texaské státní univerzitě.
Chřipka v roce 1918 ustoupila pravděpodobně kombinací imunity stáda a také mutací viru. Kmen této chřipky nikdy nevymizel, jen mutoval a jeho verze dodnes stále koluje mezi lidmi. Virus podle odborníků nemá za cíl zabíjet. Chce však hostitele infikovat a být nakažlivý, aby se mohl dále šířit. Proto viry mutují a jsou méně virulentní. Je velmi pravděpodobné, že stejný vývoj bude mít i současná pandemie. V současné době máme více údajů a vakcíny. S novými variantami však přicházejí nové otázky.
Neví se, co přijde
Nikdo nemůže s jistotou říct, že Omicron je poslední variantou, se kterou se v současné chvíli musíme setkat, ačkoli bychom si jistě všichni přáli, aby tomu tak bylo. Teoreticky by však pandemie měla brzy skončit, tak jak tomu bylo i v historii. Virus bude méně virulentní a populace získá imunitu. Ačkoli Omicron způsobuje mírnější infekce, není jasné, zda nepřijde ještě další vlna a nová varianta. Už nyní je jasné, že koronavirus například v Americe překonal celkový počet obětí pandemie chřipky z roku 1918.
Je paradoxní, že se to stalo přes veškeré lékařské pokroky. Odborníci tvrdí, že důvodem může být fakt, že chřipka z roku 1918 a koronavirus, který svět zasáhl o 101 let později, jsou dva různé typy virů, které fungují různými způsoby. Na počet úmrtí mají navíc v současné době vliv také dezinformace, které se nekontrolovaně šíří na sociálních sítích. Právě tyto nepravdivé informace odrazují lidi od očkování, a navíc je pravděpodobně nutí být málo obezřetnými.
Jaký názor máte na variantu Omicron a zvolená opatření?