Mamografický screening je rentgenové vyšetření, při kterém se zjišťuje případná rakovina prsu u žen, ale je bezpečné? Někdo si myslí, že je škodlivé a nemělo by se provádět.
Není prokázáno, že ženy, které chodí na mamografický screening tím snižují nebezpečí rakoviny prsu nebo dokonce již rozsáhlou rakovinu. Radiace, kterou tento screening vytváří, může mít na svědomí například úmrtí na srdeční onemocnění, rakovinu plic a jiné nádorové nemoci. Je pravda, že dnes již moderní technologie méně škodí, ale mezi lety 1963 a 1982 tomu tak rozhodně nebylo. Diskutabilní téma rozebral dánský lékař a výzkumník Peter C Gøtzsche ve své studii.
Jak to tedy vypadalo před 25 lety?
Tento typ mamografického screeningu byl zaveden před 25 lety, ale byl už tenkrát tak účinný? Rozhodně ne. Aby došlo ke zlepšení nebo vyléčení průběhu rakoviny, musely by nádory metastázovat ve velmi krátkém období, což bylo prakticky nemožné. Skutečný účinek mamografie byl ve skutečnosti menší než 10 % pro zlepšení nebo vyléčení rakoviny.
Dnes se již ví, že mamografie nesnižuje ani nezpomaluje rostoucí metastáze, i když už jsou v pokročilém stádiu. Bylo zjištěno, že 8 % žen s rakovinou prsu bylo vyléčeno, ale to můžou mít na svědomí rozsáhlé informace o tomto onemocnění. Třeba v Dánsku se velikost nádoru u žen zmenšila i o 9 mm za 10 let, ale bylo to ještě předtím, než byl zaveden tento screening.
Léčba při mamografickém screeningu značně snižuje výskyt zhoubných nádorů, ale neznamená to, že by byl screening přínosem pro tělo. V Norsku takové onemocněni výrazně kleslo po nasazení screeningu o 10 %, ale tento pokles byl hlavně díky nasazení účinné léčby proti rakovině prsu. Studie, která porovnávala země, kde se mamografie zaváděla s odstupem 10-15 let nezjistila žádný znatelný účinek a pokles tohoto vyšetření. Až roku 1990 byl zaznamenán pokles výskytu pokročilé rakoviny prsu, a to díky účinné léčbě.
A jaký je tedy závěr?
Obecně se má za to, že je mamografický screening velikým přínosem. Možná by mohl zachraňovat životy, ale je tomu tak? Bohužel, není. Mamografický screening by měl odhalovat rakovinu prsu v zárodcích a pomáhat nasadit včasnou léčbu, ale není tomu tak. Tento screening odhaluje rakovinu až v pokročilém stádiu, někdy až ve chvíli, kdy začne metastázovat. Tato metoda je prakticky stejně účinná jako domácí samovyšetření prsu, a podle některých odborníků dokonce domácí samovyšetření snižuje riziko výskytu a růstu rakoviny o jednu třetinu.
Z výzkumů vyplývá, že kdyby byl tento mamografický screening lékem na rakovinu, jistě by byl na světě mnohem menší výskyt rakoviny prsu. Takže závěrem je, že mamografický screening má velmi malou šanci na včasné odhalení nebo vyléčení nádoru a měl by být celosvětově pozastaven, protože je vlastně spíše škodlivý.
Jaké máte s tímto vyšetřením zkušenosti i vy?