Antiperspiranty škodí zdraví, v ohrožení jsou hlavně muži

Správný chlap by měl smrdět potem, říkalo se ještě před lety. Doba se změnila a typický pánský odér už není společensky akceptovatelný. Ne každý antiperspirant je ovšem bezpečný.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Koláče potu v podpaží už dnes obvykle v hromadné dopravě za horkých letních dní nevídáte, a to ani u mužů, ani u žen. Hlavní důvody jsou dva. Trend odstraňování nadměrného tělesného ochlupení se už prosadil i u silnějšího pohlaví, a tak si i pánové minimálně na léto holí podpaždí. Tahle zdánlivá maličkost má na svědomí mírné snížení tělesné teploty, a tím pádem i méně potu. Pocením se totiž lidské tělo ochlazuje. Druhým důvodem je používání deodorantů a antiperspirantů.

Deodoranty a antiperspiranty

Mnozí lidé tyhle dva pojmy zaměňují, ale o synonyma rozhodně nejde. Deodorant je vůči našemu tělu šetrnější, alespoň teoreticky. Je totiž určen jen k „přebití“ tělesného pachu, což je naznačeno i v jeho jménu. Také slovo antiperspirant hovoří samo za sebe – jde o přípravek, který má pocení úplně zamezit. Obvykle k tomu využívají různé soli hliníku, které „ucpou“ potní kanálky. Zároveň mají chladivé účinky, alespoň pocitově, takže se po jejich aplikaci tělo méně potí.

iZdroj: Pixabay
Pocení je přirozené

Z předchozích řádků je patrné, který typ je obvykle méně nebezpečný. Deodoranty nevystavují lidské tělo žádné zbytečné zátěži, ale lidem, kteří se více potí, nemusí jejich účinky stačit. Deodoranty se sice úspěšně popasují s odérem, který u lidí se správnými hygienickými návyky nebývá pár hodin od poslední sprchy nikterak silný, ale propocené mokré skvrny na oblečení samozřejmě zůstanou. Přesto jsou deodoranty zdravější variantou.

Nádorová onemocnění i neplodnost

Nejnovější vědecká studie, které se zúčastnilo celkem 315 dobrovolníků, totiž dokládá, že pravidelné používání antiperspirantů má celou řadu nepříznivých vedlejších účinků. Některé z chemických látek, které obsahují, s naším tělem reagují i dlouho po aplikaci přípravku, a mohou vyvolávat nejen nádorová onemocnění, ale také zhoršovat kvalitu spermatu. Dlouhodobé používání této kosmetiky tak může vést až k neplodnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při výběru antiperspirantů byste si měli dávat pozor zejména na parabeny, konkrétně etylparaben (E 214), propylparaben (E 216) a metylparaben (E 218). Látky z této skupiny, případně jejich soli, jsou v kosmetických produktech využívány často, protože jde o účinná konzervační činidla s antibakteriálními a fungicidními účinky. Vdechování odpařujících se solí parabenů ovšem může poškozovat plíce, a to zejména u dětí a dospívajících.

Zdroj: Men Lifestyle
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články