Zelenina patří mezi zdravé potraviny, které by neměly chybět v našem jídelníčku. Mezi ní vyčnívá zelí, a to díky svým zdravotním účinkům na lidský organismus.
Pokud patříte k těm, kdo zeleninu dávají na svém talíři na okraj a nejí ji, nečiníte nejlépe. Zelenina by ve stravě člověka chybět neměla, protože nabízí řadu důležitých živin. Bez nich se lidský organismus neobejde, říká lékařka Maria M. Oliva-Hemker, MD. Určitě bychom měli co nejčastěji konzumovat obyčejné zelí, které je zdrojem vitamínů, minerálů i vlákniny.
Zásobárna vitamínu C
Zelí patří k zelenině, o kterou není v obchodech nouze. Dokonce ani není nijak drahé. Je tedy škoda, aby ušlo pozornosti a nedostalo se na stůl. V zelí totiž najdeme spoustu výživných látek, to zejména tehdy, je-li kysané. Tato úprava je bohatá na vitamín C, bakterie kyseliny mléčné, vitamíny K a skupinu B. Z minerálu je to pak vápník, fosfor, draslík, hořčík a fluor. Výhodou zelí je, že ho lze používat v syrovém i vařeném stavu. Zasyrova si pochopitelně uchovává více cenných látek.
Přínosy zelí pro lidský organismus
Kysané zelí se používalo už ve starověku, kdy bylo uskladněno ve sklepích starých Římanů a Řeků. Oblíbené bylo i v tuzemsku a bylo považováno za „všelék“. Pokud to bylo možné, lidé si dělali zásobu kysaného zelí na zimu, jež jim pomáhala především proti kurdějím. Význam má kysané zelí dodnes. Snižuje krevní tlak, je nápomocné vylučování toxinů z těla ven a přispívá k lepší funkci střev – zejména proti zácpě nebo na podporu obranyschopnosti těla. Diabetikům stabilizuje hladinu krevního cukru.
Sterilované kysané zelí nemá tolik účinných látek
Pokud si budete v obchodě kupovat kysané zelí, dejte přednost tomu, které nebylo sterilizované. V takovém případě totiž prošlo tepelnou úpravou, která mohla zničit část z cenných látek, které zelí obsahuje. Ideální je naložit si ho vlastnoručně doma. Lze ho použít pro přípravu čerstvých zeleninových salátů, velmi chutné je například s postrouhanými jablky a medem.
Jaký je váš oblíbený recept s kysaným zelím v hlavní roli?