Co způsobuje oteklé nohy a kotníky? Faktorů je mnoho –⁠ může jít o chronické onemocnění žil, ledvin nebo jater

Mít oteklé kotníky není nic příjemného. Boty vás najednou začnou tlačit. Od toho už je jen krůček k otlakům. Je dobré znát příčiny toho, proč nohy otékají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě jste si už také všimli, že k večeru jsou vaše nohy jakoby opuchlejší. Únavou totiž dochází k otokům. Ty ale mohou vyvolat i další zdravotní problémy. Lékař Amiethab Aiyer, MD se ve své praxi denně setkává s pacienty, které trápí bolest kotníků a chodidel. Protože se jedná o významnou část našeho pohybového aparátu, je třeba věnovat svým nohám náležitou péči.

Když vám otékají kotníky a chodidla

V mnoha případech opuchnou kotníky a chodidla čistě fyziologicky po zátěži. Stačí strávit celý den na nohách, ať už v práci nebo na túře, a problém je na světě. Ostatně i proto se výběr obuvi doporučuje zařadit do pořadu dne spíše až v odpoledních hodinách. To jsou obvykle již nohy unavené a oteklé a vy poznáte, které boty vám opravdu sedí. Jedná se o přirozený stav. Existují však nemoci, jejichž průvodním jevem jsou otoky kotníků a chodidel. Určitě je dobré znát, o které se jedná.

Horké počasí ovlivňuje zdraví

V létě na otoky nohou pravděpodobně trpíte častěji než v zimě. Je to dáno charakterem počasí. Když je horko, žíly se roztahují, čímž dochází k přirozenému procesu ochlazování organismu. Do okolních tkání kvůli tomu vstupují tekutiny včetně krve. A někdy se stane, že žíly nejsou schopné krev dopravit zpátky do srdce a ta se začne v nohách městnat. V létě je proto doporučeno hodně pít, odpočívat se zvednutýma nohama, nosit kompresní punčochy a volnou obuv.

iZdroj fotografie: Pixabay
Alkohol přispívá k otokům končetin

Alkohol není dobrý kamarád

Jestliže budete každý den popíjet alkohol ve větší míře, povede to k zadržování vody v těle. Od toho je jen malý krůček k tomu, že vzniknou otoky nohou a kotníků. Obvykle to již značí problémy s játry, srdcem či ledvinami, zapříčiněné alkoholem. Pomoc se nabízí v podobě zvýšení příjmu vody, snížení příjmu soli. Oplatí se také odpočívat se zvednutýma nohama.

Chronická žilní nedostatečnost

Klasickým příznakem chronické žilní nedostatečnosti je trvalý otok končetin, na který nemá pozitivní vliv poloha vleže. Jedná se o patologický stav, kdy je porušena návratnost žilní krve z končetin do srdce. Pokud tedy člověk trpí na otoky nohou a kotníků, stojí za to si nechat vyšetřit stav cév na nohách.

Onemocnění ledvin

Když ledviny nepracují správně, dochází k zadržování soli a škodlivých látek v krvi. Tím vznikají otoky končetin, protože tělo také zadržuje vodu. Dalšími příznaky je zhoršené soustředění, nechuť na jídlo, únava a slabost, opuchlé oči, suchá a svědivá kůže, dušnost a vysoký krevní tlak. Léčba spočívá v dietě s nízkým obsahem bílkovin, léčit je třeba i hypertenzi, a případně také vyšší hladinu cholesterolu v krvi. Součástí léčby je podávání léků na odvodnění neboli diuretik.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dobré je nechat nohy odpočinout ve zdvižené poloze

Nemoci jater

K onemocnění jater nemusí dojít jen z důvodu konzumace většího množství alkoholu. Stejně na ně působí tučná a sladká jídla, která vedou ke ztučnění jater. Objevit se může nechuť na jídlo, nevolnost, tmavá moč, svědivá kůže, únava. I tyto příznaky by měly pacienta dovést k jeho praktickému lékaři.

Nebezpečná krevní sraženina

V žilách na nohách se mohou tvořit krevní sraženiny. Jsou to shluky krve, které brání jejímu průtoku do srdce. Dochází tím k otokům kotníků a nohou, obvykle na jedné straně těla. Objevit se dále může bolest a zarudnutí kůže v místě sraženiny. Tento stav si žádá urychlené jednání, protože je život ohrožující.

Jak řešíte otoky nohou a kotníků vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články