Zadržování vody v těle se lze zbavit i bez doktora. Fyzická aktivita, pitný režim a omezení soli funguje účinněji než léky

Otoky končetin, vyšší hmotnost a nepříjemné pocit doprovází retenci neboli zadržování vody v těle. Tomuto stavu lze předejít úpravou životosprávy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Voda je pro lidský organismus nepostradatelná. Už jen proto, že tělo ze skládá ze 60 % vody. Je důležitá pro správné fungování orgánů, rozpouštění živin a odstraňování odpadních látek. Lékařka Rakhi Prakash Naik, MD říká, že na zadržování vody v těle má vliv i horké počasí nebo vysoký příjem soli. Co byste měli udělat pro to, abyste retenci vody ve svém organismu omezili?

Na vině může být horké léto i hormony

Určitě jste to už také zažili, když bylo parné léto, tak v horkých dnech vám otekly prsty na rukou tak hodně, že jste nemohli ani sundat prsteny.  Často otékají také kotníky a chodidla. Na vině je zadržování vody. Zejména ženy jím trpí v rámci svého menstruačního cyklu. To ale neznamená, že pánové jsou z problémů s retencí vody vyjmuti. I u nich se tyto potíže mohou objevit. Typické pro tento stav je nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti během krátkého času.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na zadržování vody v těle má vliv i nadměrné solení.

Malý příjem bílkovin, nedostatek pohybu, farmaka

Kromě nadměrného solení jídla se zadržování vody v těle může objevit v rámci dietní chyby, kdy člověk přijímá málo bílkovin. Určitě si vzpomenete na podvyživené děti s velkými bříšky. Malá fyzická aktivita a léky, jako je aspirin, ibuprofen, betablokátory, také často stojí za problémy s retencí vody. V některých případech jsou na vině zdravotní problémy – například poškození lymfatických cév.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdravé jsou především meruňky, protože obsahují hodně draslíku.

Jak se zbavit nadměrné vody v těle

Jestliže za retencí vody stojí zdravotní potíže, je třeba je konzultovat s lékařem, který na základě krevních testů, testů moči a jaterních testů zjistí příčinu. V ostatních případech si můžete pomoci i sami. Třeba tím, že zvýšíte příjem draslíku, jenž pomáhá udržovat vodu v rovnováze. Najdete ho hlavně v meruňkách, fazolích, hovězím mase, brokolici či růžičkové kapustě. Pravidelným cvičením se nadměrné vody také zbavíte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na zadržování vody v těle pomůže i sportovní aktivita.

Dodržujte pravidelný pitný režim

Je zajímavým faktem, že vody v těle se zbavíte zase vodu, a to tehdy, když budete dodržovat pravidelný pitný režim. Platí, že denně bychom měli vypít asi 2 až 3 litry vody. Můžete také zvýšit příjem potravin, které obsahují vysoké procento vody. Patří sem třeba banány, avokádo, tvaroh, okurky, meloun, mléko bez tuku, špenát nebo jahody.

Jak řešíte nadměrné zadržování vody v těle vy?

Zdroj: MedicineNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články