Co všechno byste měli vědět o dárcovství plazmy: Vyplatí se pro finanční odměnu riskovat zdraví?

Dárcovství plazmy je ušlechtilá věc, kterou může pomoci ostatním lidem. Je ale potřeba dát pozor na komplikace, které její odběr může způsobit vám.

Krevní plazma ve sběrném sáčku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Darování plazmy může pomoci zachraňovat životy. Jedná se o relativně bezpečný postup, ale může způsobit i komplikace. Plazma je tekutá část krve a tvoří většinu jejího objemu. Obsahuje bílkoviny a protilátky. Podle lékařky Cynthia Taylor Chavoustie je plazma velmi žádaná, protože pomáhá léčit mnohé zdravotní problémy i rakovinu. Po vypuknutí pandemie požádal Úřad pro kontrolu potravin (FDA) a léčiv lidi, kteří překonali infekci Covid-19, aby darovali plazmu. Plazma může obsahovat protilátky, které by mohli pomoci dalším lidem v boji s touto nemocí.

Komplikace, které nebrání pokračování v odběru

Odběr plazmy se pokaždé provádí s novou sterilní sadou jehel i hadiček, takže riziko infekce je minimální. Existuje však řada jiných rizik, které s sebou darování plazmy přináší. Mezi mírné nežádoucí účinky, které můžete zaznamenat během procesu nebo brzy po něm, patří pocit mdloby nebo závratě. Ty obvykle způsobuje ztráta tekutin a následná dehydratace. Po skončení procesu byste si měli odpočinout, abyste se nepříjemným stavům vyhnuli.

Pokud během darování zažijete mdlobu, nevolnost a zvracení, bledost, nízký krevní tlak, pocení, záškuby nebo slabost, můžete ošetřovatele požádat, aby proceduru zastavil. Pravděpodobně si budete muset odpočinout se zvednutýma nohama a pít nějaké tekutiny. Pokud máte alergii na jód, může se u vás v místě vpichu objevit zarudnutí, otok, svědění, kopřivka. Není to nebezpečné, ale pokud se cítíte nepříjemně, okamžitou pomoc vám poskytne studený obklad.

Lékař komunikuje s dárcem komplikace vzniklé, které může způsobit odběr plazmy iZdroj fotografie: Depositphotos

Potíže, které vyžadují lékařský zásah

Komplikace, jako je sípání, potíže s dýcháním, mdloby a nízký krevní tlak, mohou být rovněž příznaky anafylaxe, závažné alergické reakce. Pokud se u vás něco z toho objeví, je nutno darování zastavit a poskytnout okamžitou pomoc. Během darování plazmy zdravotnický pracovník odebírá krev ze žíly. Pokud místo toho propíchnou tepnu, krev bude jasně červená, bude rychle proudit a ve sběrné trubici budete cítit pulzování. Pokud k tomu dojde, je nutné okamžitě zastavit odběr a silně tlačit na oblast úniku po dobu alespoň 10 minut.

Někdy se během vpichu může dostat do krevního řečiště vzduchová bublina. Stává se to v případě problému s odběrovým strojem. Pokud se bublina dostane do plic nebo mozku, může být životu nebezpečná. Jestliže uslyšíte bublající zvuk vycházející z místa vpichu, měli byste upozornit personál. Pokud se u vás bezprostředně po darování plazmy objeví kašel, bolest na hrudi, změny srdeční frekvence, zmatek nebo další neobvyklé příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Může se jednat o vzduchovou embolii.

Jaké komplikace jste měli při darování plazmy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články