Voda se dá pít i špatně. Jaké jsou nejčastější chyby, kterými dobrovolně ubližujeme našemu tělu?

Pití tekutin, zejména čisté vody, je pro funkci lidského organismu opravdu velmi důležité. Stejně tak je důležité naučit se pít správně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V minulosti přišli vědci s názorem, že lidské tělo potřebuje ke svému fungování dva a půl litru vody denně. To je takřka deset sklenic vody. Toto tvrzení nebylo podložené studií, přesto se jím mnoho lidí řídilo. Dnes je již tento názor téměř vymýcený. Odborníci poukazují na to, že v pitném režimu lidé často dělají chyby a pijí nesprávně. Tématem hydratace se zabývá lékařka Judith Marcin.

Množství je důležité

S pitným režimem mají problém nejen děti, ale často i dospělí. Naprostá většina zdravých lidí se nechává vést žízní. Pít byste však měli průběžně, ne ve chvíli, kdy žízeň pocítíte. Ale správně není ani nucení se do pití. Pokud se na sílu snažíte popíjet velké množství vody, není to dobré. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že voda navíc má zdravotní výhody. Naopak, přílišné pití může způsobit takzvanou intoxikaci vodou. Tedy stav, při kterém se hladina sodíku v krvi nebezpečně sníží a může vést k otoku mozku, záchvatům a kómatu.

Vhodné není nechávat vodu na nočním stolku. Pokud pijete těsně před spaním, budíte se kvůli močení. Ideální je začít snižovat příjem vody tři hodiny před spaním. Ideální není ani pití vody z plastových láhví. Bisfenol A, který je používaný při výrobě plastů, je spojovaný se zdravotními účinky na mozek a se zvýšeným krevním tlakem. Vhodnější je koupit si zdravou láhev bez BPA. Pokud vás trápí otázka, jestli raději studenou nebo teplou vodu, je to jedno. Teplota není podle odborníků důležitá. Neexistuje důkaz, že tělo absorbuje vodu jinak v závislosti na teplotě.

Citron dělá dobrou službu

Pokud ochutíte vodu plátkem citronu, má to benefity. Nejen, že bude voda příjemně chutnat, ale také vám může pomoci zhubnout. Navíc citronová kůra pomůže tělu zbavit se zánětlivých toxinů a vitamín C, který se dostane do vody, pomůže omezit hladinu kortizolu v těle. Sklenici vody je vhodné vypít hned po probuzení. Během spánku se totiž zpomalí metabolické funkce a tělo bylo několik hodin bez tekutin. Po ránu je vhodné vypít nejprve sklenici čisté vody, poté si ji můžete ochutit zmíněným citronem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od rána je důležité pravidelně pít, jelikož nedostatek vody vyvolává také hlad. Pokud jste hladoví, je jedním z důvodů nedostatečná hydratace. Jestliže se najíte a po chvíli ucítíte hlad, zkuste se nejprve napít. Možná je váš hlad jen převlečená žízeň. Pít byste měli opravdu vodu, nikoli kalorické nápoje plné cukru nebo sladké šťávy plné barviv a sladidel. Jestliže chcete vodu ochucenou, využijte zmíněný citron, případně jiné ovoce (klidně mražené) nebo například mátu.

Kofein, čaj a alkoholické nápoje

Kofein zrychluje metabolismus a má diuretické vlastnosti. Zhruba dva šálky kávy však zvýší výdej moči asi tři hodiny po konzumaci. To, že pití kofeinu způsobuje nadměrné močení, je mýtus. Při mírném pití kávy se známky dehydratace neobjeví. Ve skutečnosti je káva úžasným zdrojem vody, a navíc také antioxidantů. Alkohol však rozhodně takové benefity nemá. Snižuje v těle produkci antidiuretického hormonu a tělo se tak jeho konzumací dehydratuje. Pokud tedy chcete pít alkohol, vypijte ke každému drinku ještě alespoň jednu sklenici vody.

Čaje jsou v rámci pitného režimu hodně diskutovaným tématem. Pokud máte žízeň, určitě můžete místo vody popíjet zelený čaj. Vhodný je zejména v případě, že chcete zhubnout. Zelený čaj totiž oživí metabolismus a zvýší uvolňování látek z tukových buněk. Čaj je však důležité uvařit si doma, ideálně sypaný, případně sáčkový. Kupované ledové čaje příznivé účinky nemají. Obsahují jen velmi malé množství antioxidantů, často jsou dobarvované, a navíc plné cukrů. To vašemu zdraví rozhodně neprospěje.

Únava a dostatek tekutin

Pokud jste unavení, nepotřebujete hned kávu. Často stačí sáhnout po sklenici vody. I mírná dehydratace totiž může vysát vaši energetickou zásobu. Snažte se vždy pít dostatečné množství vody a nedovolte žízni, aby vás provázela dnem. Jestliže máte sucho v ústech nebo tmavou moč, znamená to, že pijete opravdu málo. Mějte láhev nebo sklenici s vodou vždy po ruce a pijte pravidelně v malém množství. Kromě toho můžete vodu do svého těla dostat také jiným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí si neuvědomuje, že asi 20 % denního příjmu vody pochází z pevné stravy. Hlavně z ovoce a zeleniny. Tělo tedy můžete hydratovat i zeleninou nebo ovocem. Velké množství vody obsahuje okurka, stejně tak salát, rajčata, celer, meloun, grapefruit nebo zelená paprika. Kromě toho vám tyto potraviny dodají také řadu živin a vitamínů. V celkovém příjmu tekutin tedy nezapomeňte zohlednit právě pevnou stravu, která vodu obsahuje.

Co tvoří váš pitný režim během dne?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články