Za bolestí ramene se často schovává impingement syndrom. Zbavte se jí vteřinovým domácím cvičením

Jednostranné přetěžování jakékoliv části lidského těla vede ke zdravotním potížím. Patří mezi ně i bolesti ramenního kloubu, které omezují jeho pohyb.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Náročná fyzická zátěž na ruce, ať už v podobě aktivního sportování nebo těžké práce, vede k přetěžování ramenního kloubu. Zde se pak vlivem jeho opotřebení může vyvinout impingement syndrom, kterému říkáme plavecké neboli zmrzlé rameno. Lékař Alex Arden Johnson, MD je odborníkem na sportovní medicínu. Ovšem tento problém s ramenem nemají jen sportovci.

Co je to impingement syndrom

Jedná se o postižení úponů a šlach v ramenním kloubu, kdy je značně omezena jeho hybnost vlivem velké bolestivosti. Pacient má problém ruce zvednout nad hlavu, což mu činí potíže zejména při oblékání a samoobsluze. Postupně se přidávají i noční bolesti, kdy není možné na rameni vůbec ležet. Bolest vystřeluje od horní části ramene po jeho střední, případně přední stranu. Na vině je útlak měkkých tkání, tedy především úponu mezi hlavicí kosti pažní a kostěným výběžkem na lopatce.

Proč impingement syndrom vzniká

Plavecké rameno vzniká jako následek životního stylu. Trpí jím především ti sportovci, kteří se aktivně věnují plavání či tenisu a míčovým hrám, jako je volejbal, košíková či házená. Z manuálně pracujících jsou to pak zedníci, malíři pokojů a další profese, jež práci vykonávají se zdviženýma rukama. Příčinou vzniku může být také vrozená dispozice nebo úraz ramene.

Jak se plavecké rameno diagnostikuje

S bolestí ramenního kloubu nejspíš člověk nejprve navštíví svého praktického lékaře, který doporučí vyšetření u ortopeda. Ke slovu přijde rentgen pro vyloučení artritidy, následuje MRI vyšetření, které detailně ukáže, jak na tom rameno je. Pokud se stav nezačne hned zkraje léčit, mohou se problémy stát chronickými. Prvotní intenzivní bolest pomine, měkké tkáně a svaly zatuhnou, aby zpevnily a ochránily poškozený ramenní kloub. Dochází ke změnám ve struktuře šlach a vazů a vzniku kalcifikací. Léčba je pak mnohem složitější a delší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Plaveckým ramenem často trpí zedníci

Jak se plavecké rameno léčí

Léčení plaveckého ramene je závislé na rozsahu poškození. Nejčastěji se ke zmírnění obtíží využívají masti, gely a nesteroidní antirevmatika. Někdy lékař aplikuje kortikoidní přípravky přímo v místě postižení, které bolest mírní a tlumí zánět, a to formou injekce. Doporučena je také rehabilitace, kdy je vhodnými cviky odstraněna svalová dysbalance a pacient se učí nové pohybové vzorce. Někdy pomáhá rázová vlna. V některých případech je ale nutné se uchýlit k chirurgickému řešení zdravotního problému.

Léčba plaveckého ramene v domácích podmínkách

Co pro sebe může udělat pacient s plaveckým ramenem? Chce to zejména nechat bolestivé místo v klidu a vyhnout se namáhavému cvičení nebo těžké práci, které stav zhoršují. Úplné znehybnění paže, přestože hodně bolí, není vhodné. Může to vést k zeslabení a ztuhlosti. Pro zmírnění bolestí lze použít ledový obklad ramene, a to maximálně na 10 až 15 minut několikrát denně. Tím dojde ke snížení otoku i bolesti.

iZdroj fotografie: Pixabay
K bolesti v rameni může dojít i při sportu

Vyzkoušet lze i domácí cvičení

Plavecké rameno potřebuje na jednu stranu odpočívat, ale také posílit lehkým cvičením, které pomůže protáhnout svaly v paži, rameni a hrudníku. To lze provádět i doma, když se postavíte s rukama po stranách a s dlaněmi, jež směřují dopředu. Pak tlačíte lopatky k sobě a takto vydržíte 10 sekund. Cvik několikrát opakujete. Můžete se také postavit ke dveřím, paží se držet jejich rámu mírně pod výškou ramene. Otočíte horní část těla směrem od této paže. Měli byste cítiti mírný tlak. Opět vydržíte 10 sekund.

Jak si s bolestivým ramenem poradíte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články