Který kuchyňský olej je nakonec ten nejzdravější? Průvodce od A do Z –⁠ jejich přínosy, rizika a nejlepší použití

Lidé se často nedokáží rozhodnout, který olej na vaření je ze všech dostupných druhů nejlepší. Zde najdete zásadní klady a zápory každého z nich.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí si často klade otázku, který olej se nejvíce hodí do jejich kuchyně a který je ve skutečnosti nejvhodnější pro jejich zdraví. Jak ovšem říká odbornice Natalie Olsen, jde především o subjektivní záležitost, i když často výměna předepsaného oleje v receptech za jiný druh pro vás může znamenat mnohem lepší zážitek z jídla. Abyste tedy měli přehled o tom, který olej na vaření je pro vás nejlepší, níže se můžete seznámit s klady a zápory každého z nich. 

Extra panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji používaným olejem na vaření, který si získal pověst zdravé a všestranné potraviny – a to ne jen tak náhodou. Je totiž vynikající volbou zejména pro svůj obsah antioxidantů a zdraví prospěšných tuků a údajně má také tendenci chránit naše tělo před rakovinou. Maximálně jej však lze rozpálit na 191 °C, protože při vyšších teplotách se jeho složky rozkládají na nebezpečné volné radikály. Je tedy vhodnější spíše pro studené pokrmy, jako jsou saláty nebo dresinky. 

Řepkový a slunečnicový olej

Řepkový či slunečnicový olej nechybí snad v žádné domácnosti. Lidé si je oblíbili hned z několika důvodů – dají se využít naprosto všude, včetně vaření, smažení, grilování, fritování a pečení. Svou všestrannost si získaly především díky tomu, že je lze rozpálit až do velmi vysokých teplot (cca 210 °C). Co se však týče jejich zdraví, zde se názory odborníků rozcházejí, neboť již mnoho studií potvrdilo, že u některých lidí mohou zvyšovat riziko nebezpečných chorob a onemocnění.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Avokádový olej

Avokádový olej se může kromě bohatého množství zdraví prospěšných tuků pochlubit také tím, že jej lze zahřát ve zdravé míře na nejvyšší teplotu ze všech dostupných rostlinných olejů, a to na neuvěřitelných 271 ºC – je to tedy takový šampion co se týče smažení, pečení nebo například grilování. Pokud se jej rozhodnete zakoupit, můžete se těšit na jemnou nevtíravou chuť.  

Kokosový olej

Kokosový olej můžete zakoupit (stejně jako ostatní oleje) ve dvou variantách, a to jako rafinovaný nebo nerafinovaný (panenský) olej. Rafinovaný kokosový lze zahřát až na 232 ºC, což znamená, že se hodí například ke smažení nebo pečení – má ovšem spíše neutrální, lehce kokosovou chuť. Naproti tomu panenský kokosový olej nabízí charakterističtější kokosovou chuť, ale lze jej používat pouze do teploty 177 °C, což znamená, že je nejlepší smíchat jej s v poměru 1:1 s odolnějšími oleji.

Arašídový olej

Arašídový olej lze stejně jako kokosový olej často zakoupit v rafinované a nerafinované formě. Rafinovaný arašídový olej je velmi odolný vůči vyšším teplotám a v potravinářském průmyslu se hojně používá ke smažení. Nerafinovaný arašídový olej lze zahřát pouze do 160 °C, a proto se hodí spíše do dresinků nebo marinád. Jeho použití přidá vašemu jídlu jemný arašídový nádech a trošku zdravých tuků navíc.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Světlý olivový olej

Ačkoliv se ve světě olivových olejů dostává největší pozornosti extra panenskému olivovému oleji, jeho „lehká“ verze obsahuje mnoho stejných zdraví prospěšných živin, a navíc jej lze použít při mnohem větších teplotách (až 243 °C) – proto je vhodný například pro smažení, pečení nebo grilování. Mějte však na paměti, že jeho chuť může být příliš výrazná.

Sezamový olej

Poslední, a zároveň nejspíše nejlepší volbou, je sezamový olej. Ten totiž obsahuje velké množství mononenasycených tuků a antioxidantů, díky kterým se jeví jako dostatečně silný konkurent olivového oleje (alespoň co se týče prospěšnosti pro vaše zdraví). Kromě toho jej lze také rozpálit až do cca 210 °C, což znamená, že vás nezklame ani při vysokých teplotách. 

Který druh rostlinného oleje používáte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články