Okamžitá úleva od bolesti zubů: Stačí přidat další polštář pod hlavu nebo vsadit na další z prověřených domácích taktik

Bolest zubů není zrovna něco, co by si člověk přál prožít. Přikrade se obvykle v době, kdy je to nejméně vhodné. Nejčastěji potrápí v noci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Za bolestí zubů se nejčastěji schovává neléčený kaz. Na vině mohou být i jiné příčiny. U malých dětí je to zejména prořezávání mléčných zoubků. Bolí také to, když se na svět derou osmičky, což bývá velmi často ve věku již pokročilejším. Lékař Paul German, DDS. má na starosti zubní implantáty, čelistní chirurgii a také extrakce zubů moudrosti, které musí podstoupit řada mladých lidí.

Příčiny bolesti zubů

Zatímco přes den bolest zubů lze jakž takž snést, v noci se jakoby ztrojnásobí. Je to dáno důsledkem zvýšení tlaku krve, když je člověk při spánku v horizontální poloze. Na vině ovšem může být i to, že chybí určité rozptýlení pozornosti, o kterou není nouze během dne. Bolestí se ozývá zubní kaz, zánět zubní dřeně neboli pulpitida. Dříve nebo později s ní člověk skončí u zubního lékaře, ale než se k němu dostane, potřebuje bolest utlumit. Jak na to v domácích podmínkách?

1) Perorální léky proti bolesti

Při nepříjemné bolesti zubů obvykle člověk sáhne po prášku, který od ní uleví. Může to být ten, který obsahuje:

  • ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen)
  • paracetamol (Paralen, Panadol),
  • propyfenazon (Valetol, Saridon)
  • diclofenac (Voltaren)
  • naproxen (Nalgesin S) proti bolesti zubů v noci

2) Studený obklad

Už naši předkové léčili bolest zubů způsobenou zánětem studeným obkladem, který se přikládá na postiženou stranu obličeje. Takový obklad zužuje krevní cévy, což působí proti bolesti. Obklad by měl být přiložený maximálně 15 až 20 minut.

3) Další polštář pod hlavu

Jak jsme si již řekli, v noci se bolest zubů ozývá výrazněji kvůli poloze vleže. Pomůže vyvýšit hlavu přidáním dalšího polštáře. Tím dojde k menšímu prokrvování hlavy a bolest by měla poněkud ustoupit. Alespoň tolik, aby člověk mohl v klidu usnout a odpočinout si. Nevyspání bude bolest zubů jen zhoršovat.

4) Výplach úst slanou vodou

Klasickým domácím prostředkem proti bolesti zubů je slaná voda. Jak je známo, sůl má antibakteriální účinky a pomáhá tedy proti infekcím. Výplachem se ústní dutina zbaví i zbytků jídel, které v ní možná dělaly neplechu, protože zůstaly mezi zuby.

iZdroj fotografie: Pixabay
Než se s bolestí zubu vydáte k zubaři, můžete proti ní vyzkoušet některé domácí prostředky

5) Máta peprná a hřebíček

Osvědčenými prostředky proti bolesti zubů je čaj z máty peprné, který obsahuje antibakteriální a antioxidační sloučeniny. Navíc mentol, což je aktivní složka máty, má mírně znecitlivující účinek. Podobně působí hřebíček. Ten obsahuje eugenol, který omezuje bolest zubů, protože funguje jako analgetikum. Z pomletého hřebíčku lze pomocí vody vytvořit pastu a tu aplikovat na bolestivý zub.

6) Česnek

Antibakteriální účinky má také česnek. Jeho hlavní sloučeninou je alicin, jenž pomáhá ničit bakterie. Nejjednodušší je vzít oloupaný stroužek česneku a ten rozžvýkat a nechat ho působit v blízkosti bolestivého zubu. Výhody této procedury ocení zejména ten, komu nevadí štiplavá chuť česneku.

Kdy by měl člověk jít s bolestí k lékaři

Je třeba zdůraznit, že bolest zubů je třeba léčit, nikoliv jen zmírnit. Domácí prostředky navíc nejsou natolik silné, aby problém vyřešily. Ignorace zubního kazu povede jen ke zhoršení potíží. Zánět zubní dřeně někdy vyžaduje i použití antibiotik. Rozhodně se neoplatí návštěvu zubního lékaře dlouho odkládat. Ostatně, nepříjemná bolest nakonec donutí člověka se k zubařovi vypravit.

Které prostředky pomáhají proti bolesti zubů vám?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články