Výplně obličeje mohou mít nebezpečné důsledky pro vaše zdraví, a to dokonce až dva roky od jejich aplikace. Seznamte se s pravdou.
Pokud jste si doposud mysleli, že výplně obličeje, během kterých si lidé nechávají do pokožky vpíchnout kyselinu hyaluronovou, jsou naprosto bezpečné, máme pro vás špatné zprávy. Jak totiž říká odbornice Cynthia Cobb, tyto kosmetické úpravy mohou doprovázet velmi nebezpečná rizika, a to dokonce až dva roky poté, co si je necháte udělat.
Příliš mnoho výplně může vést k autoimunitním onemocněním
Než podstoupíte chirurgický zákrok, během kterého vám kosmetička vpíchne do obličeje výplň, měli byste zvážit určitá rizika – a že jich není málo. Kyselina hyaluronová se totiž vyrábí na nepatogenních kmenech streptokoků, které jsou pro lidské tělo nepřirozené a poměrně nebezpečné. Není proto nijak zvláštní, že jako důsledek vpichu pak lidské tělo reaguje vždy bolestivou reakcí. Čím více výplně si necháte píchnout, tím více je váš imunitní systém vyčerpáván, a to už může mít nepěkné následky na zdraví.
Příliš moc kyseliny hyaluronové totiž může vést v některých případech dokonce k autoimunitním onemocněním, jako je například Quinckeho edém. Kromě toho je také důležité brát na vědomí, že tuto kyselinu váže látka zvaná BDDE (butandiol diglycedylether), která se z lidského těla vylučuje mnohem pomaleji než samotná kyselina hyaluronová. Je proto možné, že se po vpichu objeví zánět, a to až ony dva roky po jeho aplikaci. BDDE mohou být navíc ve vzájemném rozporu, a proto byste neměli nikdy aplikovat různé výplně do stejné oblasti.
Výplně obličeje nejsou zcela biologicky odbouratelné
Mnoho lidí předpokládá, že výplně na bázi kyseliny hyaluronové jsou biologicky odbouratelné. Ano, jsou, ale ne tak docela – vše totiž závisí na tom kterém lidském těle a intenzitě imunitní reakce. Někteří lidé tak mohou mít výplň pryč během několika týdnů a jiným může zůstat v těle dokonce i několik let. O to více je pak důležité sledovat autoimunitní reakci organismu nebo například migraci výplně, kterou může způsobit hyaluronidáza, enzym, který rozpouští kyselinu hyaluronovou.
Při nesprávném dávkování nebo nesprávné technice injekčního vpichu může hyaluronidáza způsobit atrofii tkáně. To znamená, že začne rozpouštět nejen výplň, ale i vše, co jí stojí v cestě. Důsledkem tohoto problému může být například vznik ďolíčků na tváři nebo v případě rtů infekce, která může vést až k jejich úplnému odstranění. Tuto oblast je totiž velmi obtížné opravit, a pokud tkáň rtů nebude schopna držet výplň, dojde k jejímu fatálnímu poškození.
Jaký názor máte na výplně obličeje vy?