Nepříjemný tuk na břiše: Proč se tvoří, jaká zdravotní rizika s sebou nese a jak s ním efektivně zatočit?

Tipů, jak se zaručeně zbavit břišního tuku, existuje spousta. Specialistky na výživu se podělily o to, proč se břišní tuk tvoří a jak s ním zatočit jednoduše a efektivně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úspěšné zbavování se břišního tuku se někomu může zdát jako téměř nekonečný proces. Zatímco tuk na ostatních částech těla rychle mizí, tomu na břiše se od nás očividně tak jednoduše nechce. Jakmile ale pochopíte, proč tomu tak je, velmi jednoduše zatočíte i s ním. „Tuky, které se v našem těle nachází, můžeme rozdělit na několik typů,“ vysvětluje viceprezidentka pro výživu a vzdělávání ve společnosti Simply Good Foods Colette Heimowitz.

Druhy tělesného tuku

V našem těle se nachází tři druhy tuku. „Jedná se o tuk, který nám cirkuluje v krvi, pak také podkožní tuk, který známe všichni. Posledním druhem je tzv. meziorgánový tuk, který se vyskytuje právě na břiše,“ vysvětluje Colette Heimowitz. Zatímco ten podkožní se může jevit pouze jako nevinné faldíky, ten meziorgánový představuje výrazné riziko pro naše zdraví,“ dodává. Meziorgánový tuk se nachází pod svaly a jeho hladinu bychom si měli pečlivě hlídat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Břišního tuku se ve srovnání s tím ostatním zbavuje poměrně těžko

„Meziorgánový tuk produkuje nadbytek chemikálií a hormonů. Ty pak negativně ovlivňují všechny orgány v našem těle,“ vysvětluje Colette. „Při dlouhodobě vyšších hodnotách meziorgánového tuku se vystavujeme rizikům jakými jsou třeba cukrovka, srdeční choroby, nebo například rakovina tlustého střeva či konečníku,dodává. Meziorgánový tuk je právě ten, který přispívá k nadměrné hmotnosti v oblasti břicha.

Proč se ho špatně zbavuje?

„Vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti všech životně důležitých orgánů a jedná se o snadný zdroj energie, tělo se ho snaží udržet,“ vysvětluje Erin Palinsi-Wade, registrovaná dietoložka působící v New Jersey. „Pokud máte nedostatek spánku, nadbytek stresu a stravujete se hlavně jednoduchými cukry, meziorgánový tuk se vám bude snadněji tvořit,“ popisuje dále. Existuje ale spousta tipů, jak se ho zbavit. Vše ale samozřejmě začíná stravou a pohybem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Triků jak na něj ale podle odborníků na výživu existuje mnoho

Vyměňte cukry za bílkoviny a pijte vodu

Naše tělo je samozřejmě schopno cukr strávit, ale pokud je ho velké množství, začne ho přeměňovat na tuk. „Cokoliv, co je nad dvě čajové lžičky cukru najednou, tělo nezvládne zpracovat a začne to přeměňovat na tuk,“ vysvětluje Colette. Pokud máte ve stravě nedostatek proteinů a naopak nadbytek cukru, je pravděpodobnější, že máte rychleji hlad. Protein totiž pomáhá uvolňovat leptin, díky kterému se cítíme plnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Připravte si lososa se salátem a uvidíte, že vám vaše tělo poděkuje

Protein do svého jídelníčku zařaďte v podobě řeckého jogurtu, lososa nebo například vajec či čočky. Kromě čočky je možné jíst pravidelně černé fazole, a kromě lososa také například přírodní plátek kuřecího masa. Nezapomínejte ani na pitný režim. Sycené vody a sladké minerálky ale spíše vyměňte za obyčejnou vodu z kohoutku. Pokud do sklenice vody přidáte také limetku či pár kapek citrónu, můžete si vychutnat svěží nápoj bez špetky cukru. Citrony jsou také známá diuretika, takže pravidelnou konzumací ulevíte i svému zažívání.

Pravidelný pohyb je důležitý

Každý den si udělejte čas na krátkou a svižnou procházku. Díky tomu se vám bude dařit snižovat hladinu kortizolu. Stres je po nezdravém životním stylu totiž jednou z hlavních příčin ukládání tuku v těle. Rychlá procházka dokáže efektivněji regulovat hladinu inzulínu v krvi, což má za následek snížení ukládání tuku v oblasti břicha. Pokud jste dlouhodobě stresu vystaveni, můžete tělo uklidnit také za pomoci tzv. břišního dýchání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pohyb je důležitý a nemusí jít zrovna o náročné kardio. I pravidelná svižná procházka udělá divy

Posaďte se do pohodlné polohy s rovnými zády. Hluboce se nadechněte nosem do břicha a dech na několik sekund zadržte. Hlubokým výdechem pak vypouštějte vzduch přes sevřené rty, jako byste chtěli pískat. Několik minut soustředěného dýchání do břicha vám zpomalí srdeční frekvenci. Tělo se vám postupně zklidní a hladiny cirkulujících stresových hormonů se také sníží. Pravidelným každodenním trénováním dýchání do břicha si vybudujete rutinu, díky které již konečně zatočíte s břišním tukem.

Jaké tipy na boj s tukem na břiše pomohly vám?

Zdroj: EatThisNotThat!

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články