Nevolnost, problémy s pamětí, špatný spánek a zrak? Nádory na mozku postihují malé děti i starší osoby

Obávanou nemocí je nádor mozku. Není nejčastějším nádorovým onemocněním, ale může být velice agresivní a hodně nebezpečný.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dvě procenta všech nádorových onemocnění zaujímají nádory mozku. Ročně jimi onemocní asi 750 osob, nejčastěji muži starší 60 let. Onemocnět ale mohou i děti mladší 5 let, mají-li k tomu geneticky podmíněné predispozice. Nebezpečnost nádoru mozku tkví v jeho agresivitě. Lékař Jon Weingart, MD poukazuje zejména na to, že v lebce nemá nádor kam růst.

Jaké jsou typy nádorů

Základní dělení nádorů mozku je na maligní a benigní, tedy na zhoubný a nezhoubný. Nebezpečnost benigního nádoru tkví v tom, že utlačuje okolní tkáň, kterou může poškodit. Maligní nádor mění mozkové buňky, a tím mozkovou tkáň poškozuje. Dále se nádory mozku dělí podle původu. Pokud vzniká přímo v mozku, jedná se o primární nádor. Je-li ale výsledkem působením metastází z jiného rakovinového bujení jinde v organismu, hovoříme o sekundárním nádoru. Kromě toho existuje ještě dělení na gliomy a ostatní tumory.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nádor v mozku napadá především mozkové buňky

Co jsou to gliomy

Mezi gliomy patří až 46 % všech primárních tumorů. Většinou se jedná o maligní nádory s délkou přežití mezi půl rokem až 7 lety. Vznikají v mozkových hemisférách z podpůrných buněk neuronů, utlačují optický nerv a mozkový kmen. Obvykle se léčí chirurgicky v kombinaci s ozařováním a chemoterapií.

Příznaky mozkového nádoru

Nádor tím, jak roste, utlačuje okolní tkáň v mozku. Ve výsledku může vyvolat změny osobnosti, intelektu nebo paměti. Pacient může mít problémy s vyjadřováním, s horším úsudkem, špatně se mu počítá. Objevit se může i zhoršení pohyblivosti a koordinace. Pokud nádor utlačuje oční nerv, má to vliv na zhoršení zraku. Mezi symptomy patří i zmatenost, neobvyklé chování, horší sluch a čich, obtížné polykání, případně vznik epileptických záchvatů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pro stanovení diagnózy je třeba udělat CT mozku

Co má na vznik nádoru vliv

Mezi rizikové faktory vzniku mozkového nádoru patří zejména nezdravý životní styl. Určitou roli sehrává i genetika a viry – například virus Epstein-Barrové, který způsobuje mononukleózu. Riziko vzniku mozkového nádoru se zvyšuje s věkem. Je zajímavé, že jimi trpí více lidé bílé rasy. Nebezpečné může být vystavování se nebezpečným chemikáliím na pracovištích nebo ionizujícímu záření.

Vyšetření a léčba

Součástí zjištění diagnózy, tedy nádoru mozku a jeho typu, je i neurologické vyšetření, CT vyšetření hlavy a MRI hlavy. Je třeba také provést biopsii tkáně, na jejímž základě se zjistí, jestli se jedná o zhoubný, či nezhoubný nádor. Léčba pak závisí na typu nádoru a jeho velikosti, umístění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Mozkové nádory se léčí většinou chirurgicky jejich odstraněním. Pak se přistupuje k chemoterapii či ozařování.

Jak se chráníte před působením nebezpečných chemikálií?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články