Mononukleóza už dávno není nemoc mladistvých, útočí v jakémkoli věku. Antibiotika na ni nezabírají

Na první pohled to vypadá, jako byste měli běžnou angínu. Bolí vás v krku a cítíte se slabě a máte horečku. Jenže antibiotika na léčbu nezabírají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Angína, mononukleóza, nachlazení – tyto nemoci mají podobné příznaky. Je pro ně typická bolest v krku. Jak ale od sebe onemocnění rozeznat? Od toho jsou zde studovaní lékaři. Ale i vy podle určitých symptomů můžete zjistit, že možná trpíte mononukleózou. Lékař Paul Gisbert Auwaerter, MD říká, že je pro ni typická velká únava i po odeznění infekce.

Poměrně běžná nemoc

Mononukleóza je v České republice poměrně rozšířenou virovou chorobou. Přenáší se především slinami a nejvíce nakažených je mezi mladými. Ne nadarmo se jí říká polibková nemoc. Způsobuje ji vir Epstein-Barrové (EBV). Ten může v latentním nebo skrytém stavu v organismu přetrvávat po celý život. K jeho probuzení dojde obvykle při větší tělesné nebo stresové zátěži. Inkubační doba je 4 až 7 týdnů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pro léčbu mononukleózy je třeba klid na lůžku

Jak mononukleózu poznáte

U mononukleózy se objevují nateklé mandle s bílým povlakem, člověka bolí v krku a trápí jej i horečka a silná únava. Mohou se mu zvětšit uzliny na krku, v podpaží a na tříslech. Průvodním jevem je i zvětšení jater a sleziny. Krátkodobě se může objevit žloutenka, otoky víček, vyrážka na měkkém patře i zápach z úst. Zatímco nemoc sama ustoupí do 4 týdnů, pacient se i po vyléčení netěší dobrému zdraví. Přetrvává únava a nechuť na jídlo, a to dokonce i několik měsíců. Jedině krevními testy je možné zjistit, jestli člověk mononukleózu prodělal, či ne.

Léčba mononukleózy je symptomatická

Mononukleóza jako virové onemocnění se neléčí antibiotiky, protože ta na ni nezabírají. Často i podle tohoto znaku lze poznat, že pacient prodělává právě ji, a ne bakteriální angínu. Lékař někdy předepíše kortikoidy na potlačení a léčbu bolesti v krku. Důležitý je klidový režim a jaterní dieta. Na snížení horečky se užívají antipyretika – například ibuprofen nebo paralen. Vhodné jsou vlažné obklady na krk a kloktání. Celková léčba mononukleózy zabere až půl roku a její součástí jsou jaterní testy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jaterní tkáň pomáhá obnovovat ostropestřec mariánský

Jaterní dieta s omezením tučných jídel

Protože u mononukleózy nejvíce trpí játra, je nutné je šetřit. To znamená přizpůsobit jídelníček pomocí jaterní diety a vynechat mastná jídla. Ideální je dusit bílé maso jen na vodě, omezit solení a k ochucení stravy používat zdravé byliny. Vhodná nejsou ani silně kořeněná jídla, uzeniny, konzervy, káva či alkohol. Dostatečný pitný režim je základ. Obnovu jaterní tkáně lze podpořit jaterním čajem s obsahem ostropestřce mariánského a smetánky lékařské. Na podporu imunity pomáhá vit. C a vitaminy skupiny B.

Jak se chráníte před infekcí mononukleózy?

Zdroj: WebMd

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články