Život s domácím mazlíčkem přináší spoustu rizik. Které, mnohdy smrtelné, nemoci může pes nebo kočka přenést na člověka?

V domácnosti s námi často žijí domácí mazlíčci, kteří zpříjemňují náš život. Na jednu stranu přinášejí radost, mohou být ale i zdrojem zdravotních problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bylo mnohokrát dokázáno, že společnost domácích mazlíčků má příznivý vliv na psychiku člověka. Zmírňují zejména deprese a působí i proti pocitu samoty. Je ale třeba si uvědomit i to, že zvířata mohou být zdrojem zdravotních problémů. Lékař Eric Lee Nuermberger, MD se zabývá infekčními nemocemi, z nichž některé přenášejí právě domácí mazlíčci.

Domácí mazlíčci a my

Život se zvířetem přináší řadu výhod. Pomáhají například hendikepovaným nebo dětem s autismem. Chov domácích mazlíčků je spojený se sníženým rizikem srdečních onemocnění a jejich přítomnost v blízkosti člověka přináší radost a pocit uspokojení. Stačí se podívat do očí věrného psího kamaráda, aby se nálada člověka změnila k lepšímu. Zdravé jsou i pravidelné procházky se psy. Nesmíme ale zapomínat na to, že zvířata mohou člověka nakazit infekčními nemocemi.

1) Kampylobakterióza

Stolice psů a koček může obsahovat bakterie Campylobacter, které způsobují nepříjemné onemocnění v podobě průjmu. Ten může být nebezpečný zejména pro osoby s oslabenou imunitou, dále pro děti a starší osoby. Kampylokaterióza se projevuje křečemi, bolestmi břicha a horečkou.

2) Tasemnice a škrkavky

Domácí zvířata, jako jsou psi a kočky, jsou také často hostiteli parazitů, mezi které patří tasemnice nebo škrkavky. Ty bývají vylučovány stolicí zvířete, takže když s nimi člověk přijde do styku například při kontaktu s kontaminovanou půdou, může se jimi nakazit. Děti bývají ohrožené na pískovišti, které je volně přístupné zejména pejskům.

3) Salmonelóza

Nositeli salmonelózy bývají z domácích mazlíčků především hadi a želvy. Ti sice nejsou chováni v takovém míře jako psi a kočky, ale přesto se najdou domácnosti, které tyto plazy mají. Po 12 až 72 hodinách po nákaze salmonelózou se objeví průjem, horečka a břišní křeče. Obvykle není zapotřebí hospitalizace v nemocnici.

4) Vzteklina

Asi jednou z nejzávažnějších nemocí, kterou je možné chytit od psů, koček či fretek, je vzteklina. Díky proočkovanosti byla však prakticky vymýcena. Spoléhat se však na to nelze. Bohužel, nákaza vzteklinou končí smrtí postiženého. I proto je nutné pravidelné očkování psů a koček proti této nebezpečné nemoci a každé poranění neznámým zvířetem je nutné ošetřit u lékaře.

5) Toxoplazmóza

Tuto nemoc člověk chytí nejčastěji požitím nedopečeného nebo kontaminovaného masa. Způsobuje ji jednobuněčný parazit Toxoplasma gondii. Nakazit se ale může i od koček, když přijde do styku s jejich výkaly. Vyplatí se pravidelně čistit kočičí domácí záchůdek.

iZdroj fotografie: Pixabay
I želvy jsou přenašečky nebezpečné infekční nemoci

6) Kočičí škrábnutí

Nebezpečné může být i škrábnutí od kočky, kdy se do rány přenese bakterie Bartonella henselae. Rána je oteklá, bolestivá a citlivá. Může se objevit bolest hlavy, horečka, ztráta chuti k jídlu a únava. Děti mladší 5 let a oslabení jedinci mohou mít závažný průběh nemoci.

Jak zabránit infekcím, které souvisejí s domácími mazlíčky

I při kontaktu s domácími mazlíčky je třeba dodržovat hygienu, pravidelně si mýt ruce, vyhýbat se slinám zvířat, kontaktu s jejich výkaly. Každé škrábnutí je třeba okamžitě vyčistit. Důležité je nechat svého zvířecího kamaráda, především psy a kočky, naočkovat proti infekčním nemocem.

Jak se chráníte před infekčními nemocemi přenášenými psy a kočkami?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články