Jak se s pomocí lidového léčitelství rychle zbavit oparu na rtech? Účinný je plátek citronu nebo česneku

Opar se na rtech objeví většinou v tu nejméně vhodnou dobu. Málokdo se s ním chce ukazovat na veřejnosti, navíc je velmi bolestivý. Proto je žádoucí jeho rychlá léčba.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Herpes simplex, neboli opar, je virovým onemocněním, které se přenáší kapénkami nebo úzkým kontaktem. Postihuje zejména rty a obličej ve formě puchýřků. Někdy je doprovází bolest v krku. Opar se většinou objeví tehdy, když je oslabená imunita. Lékař Antoine Azar, MD je odborníkem na imunoterapii a imunologii.

Co je to HSV-1 a HSV-2

Jedná se o běžné lidské viry herpes simplex virus, které se zpravidla projevují v oblasti úst a nosu. V závislosti na síle imunitního systému se onemocnění může projevovat jako mírný opar na rtu, ale také jako život ohrožující herpetická encefalitida. Zvýšené pozornosti je třeba dbát hlavně u malých dětí a pacientů se sníženou imunitou.

Jak se opar na rtu projevuje

Od nákazy virem herpes simplex může uběhnout 2 až 5 dní, než se nemoc projeví. V první fázi ret jen brní a pálí. Pak začne otékat a rudnout, objeví se shluk malých nažloutlých puchýřků s hnisem uvnitř. Může se přidružit i horečka. Bolestivou fází je prasknutí vřídků, načež se vytvoří strup, který svědí a pálí. Asi 8. až 12. den opar postupně mizí.

Léčba oparu z lékárny

V lékárně je možné si koupit volně prodejné prostředky na léčbu oparu. Je to zejména mast na opary v raném stádiu, mast na opary v pokročilém stádiu a náplast na opary, která funguje na principu vlhkého hojení. Odvádí totiž přebytečnou vlhkost, a tím vytváří příznivé prostředí pro hojení oparu. Zároveň brání propuknutí výsevu puchýřků. Pokud se opar nijak neléčí, prodlužuje se doba jeho hojení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na opary pomáhá i domácí léčba s pomocí česneku a citronu

Léčba oparu pomocí babských rad

Pokud někdo trpí na časté opary, pak je vhodné posílit imunitní systém dostatkem vitamínů C, D, B12, B6 a minerálů zinku a selenu. Pomáhá také echinacea neboli třapatka. Důležitý je klid a odpočinek.

Některé babské rady doporučují zvýšit konzumaci arganinu, který obsahují ořechy, hořká čokoláda, kukuřice, růžičková kapusta. Jestliže nemáte po ruce náplast na opary, pomůže i plátek citronu nebo česneku, který se na opar na rtech přiloží. Když je opar již rozvinutý, výluhem z levandule a tymiánu ho lze potírat, čímž se zkrátí doba léčby. Na 300 ml horké vody se dává lžíce levandule a lžíce tymiánu a nechá se 15 minut vylouhovat.

Jakými prostředky proti oparu bojujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články