Pět druhů semínek, které by měly zařadit do jídelníčku hlavně ženy starší 45 let. Udržují zdraví i mládí

S přibývajícími roky by měl člověk více dbát na to, jak se stravuje. Po pětačtyřicítce se už mohou objevit první neduhy. Zdravá semena tělu dodají důležité živiny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stárnutí čeká na každého a vyhne se mu jen ten, kdo zemře mladý. S vyšším věkem se ke slovu hlásí první zdravotní problémy. Vlasy začínají šedivět, zrak se horší a přichází únava. Aby si člověk zachoval mládí co nejdéle, měl by se dobře stravovat. Znamená to dostat do těla všechny potřebné živiny. Lékař Anthony Lawrence Guerrerio Jr., MD, Ph.D. pracuje na klinice zánětlivých střevních nemocí. Věnuje se i vědecké činnosti.

Ženy po pětačtyřicítce

Když se žena udržuje, tak i po 45. narozeninách může vypadat sexy a přitažlivě. Vyžaduje to ale většinou větší úsilí, než když jí bylo dvacet. V tuto dobu se mohou objevit i první náznaky toho, že menopauza je za dveřmi. Znamená to nepolevit v úsilí v péči o svůj zevnějšek a jídelníček obohatit o výživná semena, která organismu dopřejí důležité vitamíny a minerály.

Chia semínka

Semena z rostliny šalvěj hispánská znali již staří Aztékové a natolik si jich vážili, že si z nich udělali dokonce platidlo. Semínka mají šedou až černou barvu. Lze je konzumovat vcelku i namletá. Přidávají se do smoothie, jogurtu, zeleninových salátů i na pečivo. Chia jsou zdrojem kvalitních bílkovin, omega-3 a omega-6 mastných kyselin a vlákniny. Obsahují také antioxidanty, vápník, fosfor, hořčík, měď, draslík, mangan, železo a zinek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chia semena pomáhají zlepšovat obranyschopnost

Lněná semínka

Když vás trápí zácpa, je lněné semínko ideálním pomocníkem. Léčí totiž problémy v trávicím traktu, pomáhá při zánětu žaludku nebo tenkého střeva. Používá se i při poruchách srdce a cév, vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu. Funguje jako prevence vzniku osteoporózy nebo rakoviny prsu. Lněné semínko je zejména zdrojem vlákniny a omega-3 mastných kyselin.

Sezamová semínka

Sezam se doporučuje konzumovat ženám s nepravidelnou menstruací nebo chudokrevností, protože podporuje tvorbu krve. Hodí se i pro ženy v menopauze. Pomáhají při osteoporóze, zácpě nebo horečce. Posilují obranyschopnost organismu a zlepšují metabolismu. Pozitivně ovlivňují kvalitu vlasů a pokožky a zdraví srdce a cév.

iZdroj fotografie: Pixabay
Lněná semena zlepšují trávení a odstraňují zácpu

Dýňová semínka

Semena tykve obecné obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, železo a zinek, z vitamínů A, B, D a E. Když vás honí mlsná, raději než po chipsech sáhněte právě po dýňových semínkách. Tělu dopřejete živiny, které potřebuje pro optimální hladinu cholesterolu i krevního cukru. Zlepšují stav vlasů, nehtů i pokožky, posilují imunitu.

Semínka quinoa

Z merlíku čilského člověk získává semínka zvaná quinoa, bohatá na bílkoviny, minerální látky, vlákninu, esenciální aminokyseliny, polysacharidy a vitamíny skupiny B. Protože neobsahují lepek, mohou si je dopřát i lidé s celiakií. Lehce se tráví a nenadýmají. Pomáhají při migréně i redukční dietě, vysokém krevním tlaku a onemocnění srdce a cév.

Jak jste na tom s konzumací semínek?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články