Parazitóza se snadno přenáší i vodou. Raději se nechejte vyšetřit lékařem, pokud pozorujete tyto příznaky

Kromě virů a bakterií způsobují nemoci také paraziti. Nakazit se lze od domácího zvířete, ale velkým problémem zůstávají parazitární infekce v tropech a subtropech.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I domácí mazlíček vás může nakazit parazitem. Je proto třeba dbát na pravidelné odčervování psů a koček, kteří žijí společně s člověkem v jedné domácnosti. Lékařka Yuka Manabe, MD se věnuje výzkumu infekčních nemocí a jejich rychlou diagnostikou v prostředí s omezenými zdroji, kam patří například subsaharská Afrika. I zde se totiž najdou infekční nemoci přenášené parazity.

Co způsobuje parazitární infekce

Parazitární nemoci jsou způsobené drobnými organismy, jako jsou prvoci, hlísti a ektoparaziti. Prvoci žijí a množí se uvnitř těla. Mezi hlísty patří zejména ploštěnky, tasemnice a škrkavky. Ektoparaziti jsou organismy, jež žijí na kůži – blechy, klíšťata, roztoči. Parazitární nemoci se šíří kontaminovanou vodou, potravinami, odpadem, půdou a krví. Mezi nejčastější onemocnění způsobené parazity patří:

  • Trichomoniáza – pohlavně přenosná infekce způsobuje svědění, zarudnutí, podráždění a výtok v oblasti genitálií.
  • Giardiáza – způsobuje průjem, plynatost, žaludeční nevolnost, mastnou stolici a dehydrataci.
  • Kryptosporidióza – způsobuje žaludeční křeče, bolest žaludku, nevolnost, zvracení, dehydrataci, úbytek hmotnosti, horečku.
  • Toxoplazmóza – příznaky má podobné chřipce včetně zduření lymfatických uzlin a bolesti svalů, které mohou trvat i více než měsíc.

Kdo je nejvíce ohrožen parazitárními nemocemi

Parazitárními nemocemi lze onemocnět při návštěvě tropických a subtropických oblastí, například během dovolené. Ohrožené jsou zejména osoby s oslabeným imunitním systémem. Nakazit se giardiázou je možné během koupelí v přírodních vodách – jezerech a rybnících, kde jsou paraziti přítomni. Venkovní kočky mohou přenášet toxoplazmózu, která je nebezpečná hlavně pro těhotné ženy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dovolená v africké poušti je zajímavá, ale nebezpečná z hlediska parazitárních nemocí

Jak se parazitární nemoci diagnostikují

Nejčastěji se tato skupina nemocí diagnostikuje z krve, ze stolice, endoskopií nebo kolonoskopií. Využívá se i rentgenové záření, magnetická rezonance nebo počítačová tomografie. Tyto skeny se využívají zejména ke kontrole příznaků poranění orgánů způsobených parazity.

Jak se parazitární infekce léčí a jaká je prevence

Léčba parazitární infekce patří vždy do rukou lékaře. Spočívá v předepsání vhodných léčiv a postupů, jež zmírňují příznaky. K prevenci těchto nemocí patří bezpečný sex s kondomem, pravidelné mytí rukou, pití čisté balené vody při cestování, dodržování hygieny na cestách, a to zejména striktně se vyhýbat pití vody z neznámých zdrojů.

Jak se chráníte před nemocemi na svých cestách po cizokrajných oblastech?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články