Proč je důležité chodit na pravidelná vyšetření aneb Jak dlouho můžete mít rakovinu, aniž byste o ní věděli

Rakovina je jedno z nejnebezpečnějších onemocnění, které často končí úmrtím pacienta. Zásadou její úspěšné léčby je včasná diagnostika.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv je mnoha pacientům diagnostikována rakovina až v momentě, kdy se rozšíří a nádor se zvětší natolik, že ho lze nahmatat nebo vidět při zobrazovacích vyšetřeních, mnoho typů tohoto onemocnění lze dodržováním pravidelných vyšetření zastavit včas. Jak říká odbornice Christina Chun, lidé často správnou prevenci podceňují, což pro ně může bohužel mít tragické následky.  

Včasná diagnostika rakoviny 

Mnoho typů rakoviny lze diagnostikovat včas, tedy v raných stádiích, ještě před vznikem veškerých příznaků. Některé z nich je samozřejmě možné odhalit snadněji než jiné – například rakovinu kůže lze v mnoha případech zpočátku diagnostikovat pouhou vizuální kontrolou (samozřejmě je k potvrzení potenciálního nebezpečí zapotřebí správná diagnóza). Jiné druhy rakoviny pak mohou vznikat a růst neodhaleny po dobu deseti nebo dokonce více let, což činí jejich diagnostiku a následnou léčbu mnohem obtížnější.

Symptomatická vs. asymptomatická rakovina

Pokud je rakovina nebo jiné onemocnění přítomno ve vašem těle, přičemž nevykazuje žádné patrné příznaky, jedná se o takzvané asymptomatickém onemocnění. Do této kategorie patří zpravidla mnoho druhů rakoviny (protože v raných stádií málokdy vykazují nějaké příznaky) – a právě proto je tak důležité chodit na pravidelná vyšetření, které potenciální nebezpečí odhalí včas. 

Naopak rakoviny nebo jiná onemocnění, která vyvolávají zjevné příznaky již v raném stádiu, se nazývají symptomatická. V takovém případě je zapotřebí problém řešit ihned, neboť život pacienta závisí na rychlé diagnóze a následné vhodné léčbě – náhlé a intenzivní příznaky sice nemusí ihned odkazovat na rakovinu, ale čím dříve vám bude stanovena diagnóza, tím dříve budete moci zahájit léčbu a zjistit veškeré informace, jak na tom ve skutečnosti jste.  

Příznaky a symptomy rakoviny

Příznaky a symptomy rakoviny se zpravidla objevují v momentě, kdy se rakovinný nádor zvětší natolik, že začne tlačit na okolní orgány a tkáně, cévy a nervy. To může vést k bolesti, změně fungování okolních orgánů nebo k obojímu – například nádor mozku, který tlačí na oční nerv, ovlivňuje zrak. Je také důležité vědět, že příznaky a symptomy onemocnění mohou být dvě rozdílné věci: 

  • Příznak onemocnění na vás může být viditelný pouhým okem, například změna barvy kůže nebo sípání.
  • Symptom onemocnění je naopak něco, co cítíte pouze vy a co není pro ostatní zřejmé, například únava nebo bolest.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Charakter příznaků a symptomů rakoviny se samozřejmě značně liší v závislosti na tom, kde se rakovina nachází. Je nutné ovšem brát na vědomí, že se některé druhy tohoto problému velmi rychle rozlézají po celém těle (zejména nádory jater a slinivky břišní). Pokud proto máte možnost, snažte se vždy chodit na pravidelná vyšetření, která vám mohou zachránit včasným rozpoznáním potenciálního nebezpečí život.

Jak často chodíte na preventivní prohlídku rakoviny vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články