Zázračné ovoce, jež údajně dokáže léčit rakovinu. Podle mnoha odborníků to znamená absolutní převrat v medicíně

Vědci se přou o skutečné účinky gravioly na lidské zdraví. Část z nich je přesvědčená, že je budoucností léčby rakoviny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro léčbu rakoviny se v současnosti využívají zejména chirurgická léčba, chemoterapie a radioterapie. V posledních několika letech se nicméně do popředí dostávají různé pokusy o alternativní léčbu s využitím nejrůznějších bylin nebo plodin. Jedním z předmětů dlouhodobého výzkumu je i graviola, v tuzemsku nepříliš známé ovoce, které má výjimečné účinky na lidské zdraví. Odborníci, jež zastupuje Christina Chun, MPH, se shodují, že má potenciál působit protirakovinně. Ovšem dosud neproběhl v této oblasti dostatečný výzkum.

Nepříliš známá superpotravina

Graviola (někdy označovaná jako gunabana nebo ostnitý corossol) je plodem láhevníku ostnitého (Annona muricata), malého a stálezeleného stromu, který roste v horských oblastech především v Peru a v Bolívií. Ve své domovině se těší značné oblibě, a to z důvodu svých „zázračných“ vlastností. Podle dostupných informací dokáže její konzumace v případě potřeby snižovat horečky i krevní tlak, stimulovat trávicí procesy, regulovat hladinu cholesterolu, vyrovnávat zrychlený tep, zpomalovat stárnutí buněk organismu či pomoci při léčbě dalších nemocí.

Díky jejím vědecky prokázaným antimikrobiálním a antioxidačním vlastnostem (vědci ji zkoumají již od roku 1940) se z této superpotraviny začaly vyrábět bonbony, sladké pečivo, sirupy a doplňky stravy, které se distribuují po celém světě. V současnosti lékaři polemizují o jejích možných protirakovinných vlastnostech. Dostupné hypotézy naznačují, že oprávněně, neboť všechny její části osahují více než 100 annonacenových acetogeninů – přírodních sloučenin s protinádorovými účinky.  

Nový lék na všechny druhy rakoviny?

Annonacenové acetogeniny jsou námětem řady vědeckých studií – mají selektivně ničit rakovinné buňky, a to bez toho, aby napadly ty zdravé. Tvrzení je podpořeno výzkumem, kdy se výtažky z gravioly aplikovaly pokusným zvířatům, u nichž následně došlo k potlačení rakovinných buněk. Podle posledních výzkumů může graviola přispět k inhibici rakovinných buněk hned několika druhů zhoubných nádorů, a sice rakoviny slinivky břišní, rakoviny prsu, rakoviny prostaty, rakoviny tlustého střeva, rakoviny jater anebo rakoviny plic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Látky, které obsahují listy tohoto stromu dokáží navíc selektivně vybírat poškozené buňky, které zregenerují a posílí, čímž podporují samoozdravný proces organismu. Přes všechna pozitiva nicméně existuje i varování. Vědci mají podezření, že dlouhodobé užívání vysokých dávek gravioly může vyvolat pohybové poruchy, myeloneuropatii nebo může být toxické pro játra či ledviny. V nízkých dávkách by nicméně měla být její konzumace bezpečná.

Které další superpotraviny znáte?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články