Za tloustnutím mnohdy stojí játra zanesená toxiny. Jak je zachránit v jakékoli fázi?

Má-li člověk nadváhu, nemusí to být příjemné. Zhubnout se mu ale kolikrát nedaří, přestože se o to usilovně snaží. Na vině může být pomalý metabolismus i špatná funkce jater.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V lidském organismu sehrávají játra zásadní roli v metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Mají také nezastupitelnou úlohu při detoxikaci. Když nepracují úplně správně, zdravotní problémy na sebe nedají dlouho čekat. Samozřejmě se nemusí hned jednat o selhání jater, ale vznikají více či méně závažné poruchy. I taková vleklá únava a nemožnost zhubnout, které s fungováním jater úzce souvisí, dokážou člověka hodně potrápit. Lékařka Tinsay Ambachew Woreta, MD se zabývá chronickým onemocněním jater.

Co všechno o játrech možná nevíte

U dospělého člověka tvoří játra až 2 procenta hmotnosti jeho těla. Mohou vážit i 1 800 g. Jejich tkáň je relativně křehká, takže snadno dojde k jejich natržení při prudších nárazech nebo nadměrných otřesech. V játrech probíhá řada metabolických procesů – detoxikace amoniaku, odbourávání přebytečného cholesterolu, tvorba hormonů. Jsou zásobárnou lipidů, glykogenu, železa a vitamínů A, D, K a B12.

Jak játra pracují

Při metabolismu tuků jaterní buňky rozkládají tuky a produkují energii a až 1 000 ml žluči denně. Při metabolismu cukrů se starají o vyrovnanou hladinu cukru v krvi a při metabolismu bílkovin mění aminokyseliny v potravě tak, aby mohly být využity k výrobě energie. Při těchto procesech vzniká jako odpadní látka amoniak, který játra přeměňují na močovinu. Ta odchází ledvinami z těla ven.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolest břicha může potrápit i při špatné funkci jater

Jak se projevuje špatná funkce jater

Při nesprávném fungování jater se dostavuje chronická únava, otoky břicha, nohou a kotníků. Pokožka nebo bělmo očí může mít nažloutlý odstín. Člověk ztratí chuť k jídlu, pociťuje nevolnost a zvrací. Jeho moč má tmavou barvu. Může ho bolet břicho a stolice je bledá nebo dehtovitě zabarvená.

Objevuje se neschopnost zhubnout, hormonální nerovnováha, kožní problémy nebo vysoká hladina cholesterolu. Tyto příznaky se mohou objevit také u cukrovky, obezity nebo při nadměrném příjmu alkoholu.

Jak pomoci játrům lépe pracovat

V přírodě rostou léčivé byliny, které napomáhají funkci jater. Usnadňují detoxikaci těla, zlepšují hormonální rovnováhu, regulují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Stimulují také tvorbu žluči, čímž napomáhají trávení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ostropestřec mariánský pomáhá lepší práci jater

Ostropestřec mariánský

Tato rostlina je velmi prospěšná pro funkci žlučníku, střev i jater. Má silné protizánětlivé, antioxidační a antikarcinogenní účinky. Podobně funguje smetánka lékařská, jejíž hlavní složkou je silybin, který pomáhá při léčbě cirhózy, zabraňuje hromadění jaterního tuku, inzulínové rezistenci a podporuje regeneraci buněk.

Zelený čaj

O zeleném čaji se ví, že má antioxidační, protizánětlivé účinky. Snižuje riziko rakoviny jater, stimuluje metabolismus lipidů, reguluje cholesterol a zabraňuje tukovému onemocnění jater. Pro zdravá játra je ale důležitý také život bez stresu, strava bohatá na živiny a pravidelné cvičení.

Jakým způsobem pročišťujete játra vy?

Zdroj: MayoClinic, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články