Kdo by si nepřál mít pokožku bez jediné vady, které by se vyhnula i pomerančová kůže. Určitou pomoc nabízí lymfodrenážní masáž prováděná v kosmetických salonech.
Manuální lymfodrenáž stimuluje tok lymfy pomocí tlaku a rytmických krouživých pohybů. Jedná se o druh masáže, který se používá zejména při léčbě lymfedému, který vzniká poruchou odtoku lymfy většinou v důsledku chronické obstrukce lymfatických cév. Lékařka Michele Ann Manaham, MD potvrzuje, že ta se často objevuje u žen s karcinomem prsu a druhotně vzniká po infekci.
Historie lymfodrenáže
Manuální lymfodrenáž se poprvé objevila v roce 1936 ve Francii, kde ji představili na mezinárodní výstavě zdraví a krásy dánští lékaři manželé Vodderovi. Za druhé světové války technika upadla v zapomnění a dalšího rozvoje se dočkala až v 60. letech minulého století. V České republice se manuální lymfodrenáži věnoval profesor Bechyně. V roce 1992 byla založena Česká lymfologická společnost.
Co je to lymfodrenáž
Tato terapeutická metoda se primárně používá pro léčbu lymfedémů. Využívají ji vyškolení lymfoterapeuti, především lékaři, sestry a fyzioterapeuti, a to v dermatologii. Technika je prováděná na sucho bez použití olejů, jak jinak bývá u masáží běžné. Působí se na povrchové vrstvy kůže a podkoží krouživými pohyby pod určitým tlakem, přičemž terapeut musí přesně znát anatomii a fyziologii lymfatického systému a dodržovat posloupnost manuální lymfodrenáže. Ta v žádném případě nesmí být bolestivá.
Hollywoodské hvězdy a lymfodrenáž
Nejednu hollywoodskou celebritu trápí pomerančová kůže na hýždích a stehnech a vrásky na obličeji. Trend velí být neustále mladý a krásný. V jeho duchu neváhají umělci vytáhnout ze své portmonky nemalou sumu peněz, aby si nechali v kosmetickém salónu provést lymfodrenáž, která je zbaví vad na vzhledu pokožky, a jejich pleť se stane hladší a zářivější. Ostatně tato metoda je přístupná všem, kdo o ni mají zájem. V salonech krásy se jí věnují vyškolené kosmetičky, a to buď ruční masáží nebo za pomoci přístrojů.
Lymfodrenážní masáž doma
Pevnější pleť na hýždích a stehnech je možné touto masáží získat. I doma se můžete pokusit o lymfodrenáž, respektive masírování pokožky. Začněte u nohou a krouživými pohyby dlaní postupujte směrem vzhůru. Vyvíjený tlak by vás neměl bolet. Pokračujte přes břicho, k hrudníku a až k srdci. Pravidelná masáž by měla zlepšit vzhled pomerančové kůže.
Pro koho není lymfodrenáž vhodná
Obecně je lymfodrenáž bezpečná metoda. Není ale vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měly zejména osoby, které trpí vysokým rizikem vzniku krevních sraženin, otoky z neznámých příčin, akutním infekčním onemocněním, srdečním selháním či embolií.
Jaké jsou vaše zkušenosti s lymfodrenáží?