Už žádná bolest v kyčlích, hravě si s ní poradí úplně primitivní cvik

Pravidelné cvičení nebo jakýkoli pohyb je pro tělo nepostradatelný. Jedině tak bude vše fungovat správně a vás nebude nic bolet. Zkuste si jednoduchý cvik na kyčle.

Zvýraznění bolesti v kyčelním kloubu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolí vás kyčel? Nemusíte se hned obávat, že máte v háji kyčelní kloub. Příčina bolesti může být mnohem banálnější. Často za to mohou slabé a zkrácené svaly v této oblasti. Proto je potřeba svaly protahovat a posilovat, aby kyčel stabilizovaly a zajistily tak bezproblémový pohyb. Když svaly nepracují správně, dochází k jejich přetěžování a vzniká bolest.

Stačí jednoduché cvičení

K tomu, aby vás nebolely kyčle, vám stačí jednoduchý cvik. Cílem není se sedřít nebo potit jako v posilovně, ale protáhnout svaly v okolí kyčle a boků, jak doporučuje i web Healthline. Budete se divit, jak vám toto cvičení pomůže. Navíc fyzická aktivita uvolňuje hormony dobré nálady, takže se po cvičení budete cítit psychicky více v pohodě. Věděli jste, že o bolesti kyčlí rozhoduje i pozice, ve které spíte? Na JakZdravě jsme o tom psali samostatný článek.

Kroužení v kyčli

Lehněte si na záda, nohy nechte rovně vedle sebe zhruba na šířku pánve. Ruce si dejte na týl hlavy, zatlačte ramena dolů a lopatky k sobě. Nyní zvedněte pravou nohu a pokrčte ji v koleni do pravého úhlu tak, abyste měli bérec rovnoběžně se zemí a koleno nad kyčlí. Levá noha by měla aktivovat všechny svaly, prsty směřují ke stropu a pánev je v přirozené pozici.

Nyní pravou nohou dělejte kroužky v kyčli směrem doprava a doleva, do obou stran pětkrát. Koleno vede pohyb, zatímco noha ležící na zemi je aktivní s prsty ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo musí být pořád v jedné linii. Pohybujte nohou pouze v kotníku, nehýbejte pánví a horní část těla nechte relaxovat. Nezapomeňte opakovat cvik také s druhou nohou. Vytvářené kroužky by měly být přesné a pohyb plynulý.

Mladá žena cvičící vleže na zádech iZdroj fotografie: Freepik
Cvičení je pro zdraví důležité. Předchází bolestem a zaručí vám pohyblivost do vysokého věku.

Vytáčení kyčle

Tento cvik se provádí opět vleže na zádech. Pravou nohu pokrčte, levou natáhněte a nechte v pozici fajfky (dorzální flexe). Paže dejte mírně od těla dlaněmi vzhůru. Lopatky stáhněte k sobě a ramena tlačte dolů. Hlavu držte rovně s páteří. Nyní otáčejte levou nohu doleva a doprava tak, aby pohyb vycházel z kyčle. Zapojovat se musí svaly na boku kyčle. Takto opakujte dvacetkrát a nezapomeňte vystřídat nohy.

Rada od lékaře pro delší život: Stačí se více předklánět, posílíte tak bedrokyčelní sval

Tento cvik protahuje nejen svaly, ale také vazy, nervy, cévy a dopřává příjemnou masáž také lymfatickému systému, jak píše web MedicalNewsToday. Proto je na cvičení a fyzický pohyb kladen takový důraz. Tělo se jím protahuje, ozdravuje a relaxuje. Ulevit může také masáž pomocí lakrosového míčku, jak psala naše redakce dříve.

Jaké jsou vaše oblíbené cviky, které provozujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články