Dechové cvičení odstraní bolesti zad, krční páteře i hlavy. Za pár vteřin přinese dlouhodobou úlevu

Dechová cvičení a praktikování bráničního dýchání nám může úspěšně pomoci dostat se na plnou kapacitu nádechu a dýchat volněji a zdravěji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud dýcháte efektivně, váš dech bude plynulý, stabilní a kontrolovaný. Měli byste se cítit uvolněně, jako byste měli dostatek vzduchu bez namáhání. Mělo by se vám zdát snadné dýchat a váš dech by měl být tichý nebo až neslyšný. Oblast vašeho břicha se s každým nádechem rozšíří a s každým výdechem se stáhne. Můžete také cítit, jak se vaše žebra rozšiřují dopředu, do stran a dozadu s každým nádechem, uvádí Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT.

Anatomie dechu aneb věda za každý nádechem

Vaše bránice je hlavním svalem používaným k dýchání. Je to kopulovitý sval, který se nachází pod vašimi plícemi a odděluje hrudní dutinu od té břišní. Vaše bránice se při nádechu stahuje, což umožňuje vašim plícím expandovat do prostoru v hrudníku. Mezižeberní svaly také pomáhají vytvářet prostor v hrudníku tím, že se stahují, aby během nádechu vytáhly hrudní koš nahoru a ven. Dýchací svaly se nacházejí v blízkosti plic a pomáhají jim expandovat a stahovat se.

iZdroj fotografie: Pexels

Vaše plíce a krevní cévy přivádějí do těla kyslík a odstraňují oxid uhličitý. Dýchací cesty transportují vzduch bohatý na kyslík do plic a oxid uhličitý ven z plic. Efektivním používáním našeho dýchacího systému zajišťujeme, že dýcháme dobře a na maximum.

Procvičte si brániční dýchání

Existuje několik cvičení a technik bráničního dýchání, které můžete provádět doma. Nejlepší je toto cvičení provádět, když se cítíte odpočatí a uvolnění. Pravidelné provádění těchto praktik tzv. diafragmatického, neboli bráničního dýchání vám může pomoci snížit množství potřebného kyslíku, zpomalit dech, usnadnit dýchání a posílit bránici tak, že k nádechu do plné kapacity nebudete potřebovat tolik energie.

iZdroj fotografie: Pexels

Brániční dýchání si můžete nacvičit doma sami. Když poprvé začnete, snažte se cvičit 5 až 10 minut třikrát až čtyřikrát denně. Možná zjistíte, že se při provádění tohoto cvičení unavíte, protože správné používání bránice vyžaduje více úsilí. Jakmile si ale na brániční dýchání zvyknete, bude vám připadat přirozenější a bude snazší. Pomalu prodlužujte dobu, kterou strávíte cvičením bráničního dýchání každý den.

Cvičení vleže na zemi, podložce

Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a polštářem pod hlavou. Položte si pod kolena polštář, abyste podepřeli nohy. Položte jednu ruku na horní část hrudníku a druhou pod hrudní koš, abyste cítili pohyb bránice. Pomalu se nadechněte nosem a vnímejte, jak se vám roztahuje žaludek a vtiskává se vám do ruky. Zapojte břišní svaly a při výdechu je pomocí sevřených rtů přitáhněte k páteři. Opět držte ruku na horní části hrudníku co nejklidněji. Pokračujte v dýchání tímto způsobem po celou dobu cvičení.

iZdroj fotografie: Pexels

Cvičení vsedě na židli

Posaďte se do pohodlné polohy s pokrčenými koleny. Uvolněte ramena, hlavu a krk. Položte jednu ruku na horní část hrudníku a druhou pod hrudní koš, abyste cítili pohyb bránice. Pomalu se nadechněte nosem tak, aby žaludek tlačil na vaši ruku. Držte ruku na hrudi co nejklidněji. Zapojte břišní svaly při výdechu sevřenými rty, ruku držte v klidu na horní části hrudníku. Pokračujte v dýchání tímto způsobem po celou dobu cvičení.

Jak nám počasí ovlivňuje dýchání?

Naše dýchání také ovlivňuje kvalita vzduchu, náhlé změny počasí a extrémní povětrnostní podmínky. I když tyto změny mohou být více patrné, pokud máte dýchací potíže, působí na všechny. Můžete si všimnout, že za určitých povětrnostních podmínek nebo teplot je snazší dýchat. Horké a vlhké počasí může ovlivnit vaše dýchání. Může to být proto, že bylo prokázáno, že dýchání horkého vzduchu způsobuje zánět dýchacích cest a zhoršuje dýchací potíže.

iZdroj fotografie: Pexels

Horké a vlhké počasí také ovlivňuje lidi s astmatem, protože vdechovaný vzduch způsobuje zúžení dýchacích cest. Navíc v letních měsících dochází k většímu znečištění ovzduší. Studený, suchý vzduch, který často doprovází chladné počasí, může také ovlivnit vaše plíce a dech. To může způsobit sípání, kašel a dušnost. Chcete-li snadněji dýchat v chladných nebo extrémně suchých podmínkách, zvažte omotání nosu a úst šátkem. To může ohřívat a zvlhčovat vzduch, který vdechujete.

Jeden nádech za druhým

Dýchání je pro mnoho lidí přirozené a nemusí to být něco, o čem byste moc přemýšleli. Existuje mnoho částí těla, které při dýchání nevědomky používáte. Z tohoto důvodu jsou některé polohy a techniky pro pohodlné dýchání účinnější než jiné. Jedním z mnoha příkladů je právě již zmíněné brániční dýchání. Dechová cvičení mohou pomoci zvýšit účinnost vašeho dýchání.

iZdroj fotografie: Pexels

Některým lidem s onemocněními, které ovlivňují jejich funkci plic, může zavedení těchto cvičení do každodenní rutiny pomoci zlepšit pocit z dýchání a v důsledku toho i jejich každodenní kvalitu života. Promluvte si dále třeba i se svým lékařem o všech otázkách, které můžete mít ohledně vlastního dýchání případně potíží s ním. Lékař tak zvolí správnou léčbu nebo doporučí dalších dechová cvičení či rehabilitace.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články