Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha

Spolu s postupujícím věkem jsou zejména ženy náchylnější k nemocem a chronickým bolestem. Řešením je vhodné cvičení. Najděte si to, které vás baví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stáří s sebou přináší chronické bolesti i onemocnění, včetně osteoporózy a srdečních chorob. A právě kvůli tomu se spoustě lidem do cvičení nebo nějaké aktivity nechce. Osobní trenérka a zdravotní sestra Danielle Hildreth, RN, CPT nastiňuje, že takto vzniká začarovaný kruh, jelikož právě nečinnost vede ke vzniku mnoha chronických onemocnění. Není nutné za každou cenu zvedat činky nebo běhat maraton. Klíčem k úspěchu je najít nějakou pohybovou aktivitu, která vás baví. A pak zjistíte, že věk může být opravdu jen číslo.

Nápady na cvičení po 40

Naprostá většina žen i v pokročilejším věku pracuje, spousta z nich se stará o stárnoucí příbuzné nebo naopak děti. Mají toho na starosti příliš a často se jim zdá cvičení jako luxus nebo naopak jako další ze spousty položek, které musí být splněny. Ovšem není nutné každý den cvičit dlouhé hodiny. Stačí pouze 30 minut chůze alespoň 5 dní v týdnu. Pokud máte během dne méně času, je vhodné využít intenzivnější cvičení jako je jogging nebo běh. U těchto aktivit stačí pouhých 75 minut týdně, což je pouze 15 minut denně.

Intenzivní cvičení

Při intenzivnějším cvičení je vhodné si hlídat srdeční tep. Buď pomocí monitoru nebo si ho změřit na zápěstí. Vhodné je také přidat silový trénink. Ten je vhodný z důvodu, že ženy mají vyšší riziko osteoporózy, která vede k častým zlomeninám. Silový trénink snižuje riziko vzniku rakoviny, srdečních onemocnění a zlepšuje mozkové funkce. Pro začátek je vhodné začít pouze s tělesnou hmotností, případně lehkými činkami a správně si silové tréninky rozdělit, aby se předešlo zranění. Ideální jsou dva tréninky týdně s dvěma dny volna na regeneraci.

iZdroj fotografie: Freepik

Nejlepším řešením je najít aktivitu, která vás opravdu baví, práce a povinností je dost už tak. A také většina lidí u aktivit, které je baví, déle vydrží. Pokud vás již vaše pravidelné cvičení nudí nebo přijde příliš stereotypní, je vhodné zařadit jiné cviky a provést změnu. Ideální je každé dva týdny zvyšovat intenzitu cvičení o deset procent, ať už v podobě větší váhy nebo více opakování.

Plavání i jóga

Výzkum ukázal, že vhodné jsou také aktivity ve vodě. Dochází totiž ke snížení krevního tlaku i tělesného tuku. Důležitou cestou je také zmírnění stresu. K tomu může být vhodná jóga, která pomáhá snižovat krevní tlak i srdeční frekvenci u lidí se srdečním onemocněním. Podporou vašeho snažení může být i dobrý parťák. Pokud nemáte v záloze žádného lidského, můžete si pořídit chlupatého kamaráda nebo navštívit útulek a vzít na vycházku některého z jejich svěřenců. Podpoříte tím své zdraví a ještě potěšíte pejska. Takže váš den bude hned dvakrát hezčí.

Jaké cvičení nejvíce vyhovuje vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články