Bolest kolen, nohou a kyčlí už vás trápit nebude. Fyzioterapeut poradil, jak si dopřát klid i bez léků s tenisovým míčkem

Nenechte se omezovat bolestí nohou, kolen či kyčlí. Správnými cviky posílíte důležité svaly, a tím se zbavíte bolesti, která většinou vzniká po námaze nebo špatnou chůzí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podívejte se na šest různých cviků, které vám pomohou s bolestmi kolen, nohou a kyčlí. Jsou jednoduché a zvládnete je třeba v kuchyni nebo v kanceláři. Posílením svalstva totiž bolest eliminujete, radí odborník na fyzioterapii. Mnoho lidí trpí bolestmi kolen, nejčastější je chronická bolest. Ta bývá často způsobena bez zjevné příčiny, někdy se ovšem mohou projevit i zranění nebo únava.

Zvedání paty

Toto cvičení vám posílí kotníky a svaly okolo kolene. Jako pomůcku můžete použít židli nebo se opřít třeba o skříňku, stůl nebo kuchyňskou linku. Opřete se čelem k židli a zvedněte nohu v koleni patou nahoru, nejlépe do pravého úhlu. Poté nohu pomalu položte zpět na zem. Tento cvik opakujte alespoň desetkrát a vystřídejte obě nohy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rychlá chůze na místě

Toto cvičení můžete provádět při utírání nádobí nebo při běžných domácích činnostech. Posílíte tím celé svoje nohy, zejména ale svaly lýtkové a kolena. Cvik je opravdu jednoduchý, jde o rychlou chůzi na místě, přičemž tempo zvolte hodně rychlé, a pokračujte, dokud se neunavíte, klidně i 5–15 minut.

Kroužení kotníky

Slabé kotníky vám mohou dělat problémy při delší chůzi. Tímto cvikem své kotníky posílíte. Cvik můžete provádět v sedě nebo u něj můžete stát. Zvednete nohu lehce nad zem a kroužíte s ní v kotníku. Je dobré kroužit alespoň 10krát na jednu stranu, a poté i na druhou, a určitě vystřídat obě nohy.

Cvičení s odporovou gumou

Cvičení s odporovou gumou je výborné na posílení lýtkových a vnitřních i vnějších stehenních svalů. Gumu si upevněte k nábytku, zachyťte ji například za nohu sedací soupravy. Posaďte se na zem a gumu zahákněte za chodidlo. Poté jen propínejte nohu v chodidle a přitahujete gumu. Cvičení opět opakujte minimálně 10 krát u obou končetin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvedání věcí ze země

Hra, která je skvělá i pro malé děti, aby se předešlo plochým nohám. Malé předměty umístěte na podlahu, a poté je jen za pomoci chodidla zvedejte ze země. Použít můžete dřevěné kostičky, magnetky nebo i ručník.

Chůze po míčcích

Cvičení pomocí tenisového míčku posílí vaše kolena a namasíruje chodila. Sedněte si na židli, míček položte na zem a nohou se ho snažte stlačit k zemi. Střídejte místa – můžete začít u špičky, a poté pomalu posouvat míček směrem k patě. Opět je dobré vystřídat obě nohy.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články