Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb

Bolavé klouby patří mezi nejčastější problémy současnosti. Ulevte si od nich pomocí těchto osvědčených cvičení, které můžete provádět dokonce přímo z pohodlí své postele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelné cvičení je důležité jak pro vaše fyzické, tak i psychické zdraví. Vlivem sedavého životního stylu a nezdravé stravy se totiž můžete potýkat s mnoha zdravotními problémy, a to zejména častou bolestí kloubů, kterou podle Natasha Freutel trpí v současné době čím dál více lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, níže se můžete seznámit s těmi nejosvědčenějšími cviky, které vám při pravidelném provádění poskytnou dostatečnou úlevu. Kromě toho klouby nijak nezatěžují, a proto jsou vhodné i pro lidi trpící artritidou, dnou a křečovými žilami. 

1) Natahování palce

Abyste získali co nejlepší výsledky, všechna níže uvedená cvičení provádějte 15-20krát, nebo dokud neucítíte teplo v kloubech – pokud ucítíte křupnutí, nelekejte se, jde o běžný důsledek jejich posílení. Začněte tak, že si lehnete na záda s nohama nataženýma rovně před sebou a rukama v bok. Poté natáhněte palec, co nejvíce jej ohněte směrem k sobě a začněte pohybovat patou dopředu a dozadu. Cvičení můžete provést společně na obě nohy nebo střídavě. 

2) Stisk nohou 

Zůstaňte ve stejné poloze na zádech a napněte chodidla. Následně se snažte co nejvíce stisknout prsty na nohou – jako byste jimi chtěli chytit nějaký předmět. Vyčkejte v tenzi několik sekund, poté prsty co nejvíce roztáhněte, jako byste roztahovali dlaň. 

iZdroj fotografie: iStock

3) Rotace nohou

Stále zůstaňte v poloze na zádech s nohama nataženýma rovně před sebou a rukama v bok. Poté zpevněte chodidla a střídavě jimi začněte pohybovat ve směru po a proti chodu hodinových ručiček. Sledujte palce na nohou a snažte se jimi obkreslovat pomyslné kruhy.  

4) Klouzání paty 

Tento cvik je vhodný nejen pro zahřátí kolen a odbourání jejich bolesti, ale také k léčbě osteoartrózy po zranění. Lehněte si na pevnější plochu, nohy nechte natažené rovně před sebou a ruce si dejte podél těla. Poté začněte chodidla přitahovat k hýždím – jako byste je posouvali po posteli. Pokud nedokážete kolena dostatečně pokrčit, můžete si pomoci rukou, ovšem dejte si pozor, aby vás nechytla křeč v kyčlích. 

5) Přitahování kolen

Tento cvik pomáhá při koxartróze, aseptické nekróze hlavice kyčelního kloubu a bolestech dolní části zad. I nadále ležte na zemi s nohama nataženýma před sebou na šířku ramen a pokrčenými v kolenou. Ruce si položte mírně od sebe dlaněmi dolů, poté začněte spouštět jedno koleno do strany pod druhé. Cvičení proveďte 15krát a následně jej opakujte na druhou stranu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Poloviční most

Toto cvičení je velmi vhodné také při bolestech pánve, zácpě, hemoroidech a trhlinách konečníku. Zůstaňte ležet na zádech s rukama v bok a pokrčte kolena. Poté se zhluboka nadechněte a s výdechem začněte zvedat pánev co nejvýše do vzduchu, přičemž se pokuste co nejvíce stisknout hýžďové svaly. 

7) Objímání kolem

Opět zůstaňte ležet na zádech, jako při předchozích cvičeních. Poté pokrčte jednu nohu a obejměte rukama její koleno, přičemž se jí snažte co nejvíce tlačit k hrudníku a zvedněte záda z postele – můžete se pokusit dotknout se kolene bradou. Opakujte 15krát, poté stejný postup aplikujte na druhou nohu.

Jak proti bolesti kloubů bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články