Plantární fascitida umí potrápit: Jednoduché cvičení, které zmírní bolest a ztuhlost

Bolest chodidel je nepříjemný problém, který může snadno narušit váš každodenní život. Tato jednoduchá cvičení vám poskytnou okamžitou úlevu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemné bolesti chodidel jsou často způsobeny plantární fasciitidou, bolestivým stavem, který je důsledkem zánětu tkáně nacházející se podél spodní části chodidla, která spojuje prsty s patou. Často je proto v důsledku tohoto onemocnění postižena podle lékaře William Morrison právě pata, prsty nebo také lýtka. Bolest bývá ostrá a intenzivní zejména po ránu nebo po tréninku, kdy je spodní část nohy nejvíce zatěžována. Pokud se s tímto problémem potýkáte i vy, níže se můžete podívat na jednoduchá cvičení, která vám poskytnou úlevu. 

Plantární fasciitida 

Plantární fasciitida je často charakterizována bolestí paty, ztuhlostí lýtek, křečemi chodidel a prstů, intenzivní a ostrou bolestí nohou ráno nebo po tréninku, bodavou bolestí podél spodní části chodidla, bolestí na dotek a hmatnou bulkou na spodní části chodidla v blízkosti paty, což může způsobit, že budete kulhat a nebudete schopni vyjít schody. Mezi nejčastější příčiny tohoto problému patří především nošení špatné obuvi, nedostatečná pevnost a stabilita podél klenby chodidla, obezita nebo natržení v důsledku špatných pohybů. 

Pokud je plantární fascie na spodní části chodidla zanícená a bolestivá, prvním krokem, který byste měli udělat, je přikládat na postižené místo led, a to po dobu 10 až 15 minut denně. Dále je potom vhodné provádět správné protahovací cviky, které se zaměřují na oblast plantární fascie a Achillovy šlachy a posilují lýtka, aby zlepšily stabilitu kotníků a paty. Budete potřebovat pouze jógový blok, tenisový míček a chvilku vašeho času. 

1) Protažení plantární fascie

Připravte si jógový blok, položte jej na zem a stoupněte si na jeho okraj prsty pravé nohy (pata zůstává na zemi). Poté přeneste váhu dopředu přes blok, abyste pocítili protažení lýtka, kotníku a plantární fascie a vydržte půl minuty. Opakujte dvakrát na obě strany. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Zvedání lýtek

Stoupněte si na jógový blok oběma nohama, jednu ruku si položte na zeď a pravou patu spusťte dolů k zemi. Poté zatlačte přes plosku pravého chodidla nahoru a napněte lýtkový sval. Opakujte desetkrát, poté vyměňte nohy.

3) Protažení prstů na nohou

Stoupněte si ploskou nohy a prsty na střed jógového bloku, zvedněte patu co nejvýše, abyste cítili protažení přes prsty a plantární fascii, a vydržte půl minuty. Opakujte třikrát na každou stranu.

4) Rolování s tenisovým míčkem

Posaďte se na židli a položte si před sebe na zem tenisový míček. Poté na míček položte klenbu chodidla, trochu zatlačte, abyste uvolnili napětí ve fascii, a začněte nohou kutálet míčkem. Měli byste cítit, jak se začíná uvolňovat napětí. Následně pomalu začněte převalovat chodidlo po míči od prstů k patě a kdykoliv najdete ztuhlé místo, zastavte se a vydržte 30 sekund. Poté vyměňte strany.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Stisk prstů na nohou

Položte plosku nohy na tenisový míček a patu nechte na zemi. Stočte prsty kolem horní části míčku, trochu je stiskněte a uvolněte. Poté prsty roztáhněte do šířky, proveďte 10 opakování a vyměňte nohy.

6) Míček pod patou  

Sedněte si na židli, položte před sebe na zem tenisák a opřete se předloktím o stehna. Patu položte na horní část míčku a plosku nohy nechte na podlaze. Nyní začněte na míček „pumpovat“ patou nahoru a dolů po dobu jedné minuty. Poté povolte a vyměňte strany. 

Jak se vám tyto cviky osvědčily?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení