Závratě, nevolnost či potíže s chůzí: Možná jste prodělali mrtvici a ani o tom nevíte

Mozková mrtvice je velmi nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na lidské zdraví. Pokud rozpoznáte její typické příznaky, volejte záchranku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mozková mrtvice může mít devastující účinek na lidské zdraví. Nedávno jsme se v redakci bavili o tom, jak toto nebezpečné onemocnění probíhá a proč by před ním měli být lidé neustále na pozoru – jeho časné symptomy totiž podle doktory Payal Kohli mnozí často opomíjejí, a pokud si nepřivolají pomoc včas, mohou tím ohrozit svůj život. Abyste se proto vyhnuli jejím potenciálním dopadům, je důležité v případě rozpoznání typických příznaků konat co nejdříve. I pouhé sekundy totiž mohou zvýšit šanci úspěšného vyléčení. 

Malá mrtvice, která předchází skutečnému problému 

Mozkovou mrtvici často předchází takzvaná malá mrtvice, která zpravidla trvá od 15 do 60 minut (někdy dokonce až 24 hodin). V této době můžete spatřit varovné signály, včetně paralýzy obličeje, senzorických poruch a také nevládnosti – pacienti většinou mají problém mluvit a dokázat sdělit něco ostatním. Kromě toho se pak také objevuje nevolnost a zvracení, což mohou být známky i jiných, méně závažných onemocnění, a proto je mnozí podceňují. Jak například uvádíme na webu JakZdravě, často značí problémy s játry.  

Podle webu MedicalNewsToday je také vhodné naučit se zkratku „FAST“, která vám pomůže zapamatovat si příznaky tohoto nebezpečného onemocnění a v případě potřeby rozpoznat, zda jste vy nebo váš blízký v nebezpečí:

  • F – pokles obličeje, ke kterému dochází při usmívání.
  • A – slabost paží, která se projevuje neschopností držet obě ruce před sebou (většinou jedna z nich padá dolů).
  • S – potíže s řečí, což se může projevit neschopností dotyčné osoby zopakovat jednoduchou frázi.
  • T – čas jednat, tedy pokud se objeví jakýkoliv z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte záchrannou službu.

Úspěšnost léčby se poté odvíjí od toho, jak rychle se vám nebo dotyčnému dostane odborné pomoci. V opačném případě může mozková mrtvice způsobit trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt. Dále je také dobré být na pozoru před příznaky, jako je zmatenost, bolest hlavy, necitlivost, problémy se zrakem nebo potíže s chůzí – mnozí lidé také před rozvojem mrtvičky mohou pociťovat problémy s kontrolou močového měchýře nebo střev, deprese a potíže s vyjadřováním svých emocí

Žena s depresí iZdroj fotografie: Pixabay
Deprese může být časnou známkou mozkové mrtvice

Prevence mozkové mrtvice 

Nejlepším způsobem, jak můžete zabránit vzniku mozkové mrtvice, je zaměřit se na svůj životní styl. Důležité je zejména začít u zdravého stravování, udržování správné hmotnosti a pravidelného cvičení a je také důležité nekouřit – o tom, jak s tímto zlozvykem skoncovat a snadněji zvládnout abstinenční příznaky, jsme již na našem webu taktéž psali. Zaměřit se můžete poté na konzumaci potravin bohatých na vitamíny a minerály, jako je ovoce a zelenina, ořechy, semínka a luštěniny, a naopak snížení příjmu zpracovaného a červeného masa. 

Některé faktory bohužel nelze zmírnit ani kontrolovat. Pokud tedy spadáte do rizikové skupiny, je důležité dbát na pravidelné kontroly a navštěvování lékaře, který vám poskytne detailnější informace o vašem zdraví a v případě potřeby vám doporučí, jak se před nemocí nejlépe ochránit. Obecně je pravděpodobnější, že mozková mrtvice postihne dotyčného, pokud: 

  • má nadváhu nebo obezitu
  • je ve věku 55 let nebo starší
  • má v rodinně někoho, kdo prodělal mozkovou mrtvici  
  • má vysoký krevní tlak
  • má cukrovku
  • má vysoký cholesterol
  • trpí srečním onemocněním

Jak se před mozkovou mrtvicí chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články