Únava, průjem i kožní problémy: Možná máte intoleranci na lepek

Tělo vám dokáže ledacos naznačit, ovšem musíte v těchto projevech umět alespoň trochu číst. Deprese, únava, průjem i nadýmání mohou být způsobené lepkem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Potraviny, které jíme a i jejich úprava mají velký vliv na náš životní styl, ale také na celkový stav našeho zdraví. A právě potravinové alergie jsou v posledních letech velice často zmiňované. Kromě typických alergenů, mezi které lze zařadit například oříšky, se může jednat i o nesnášenlivost lepku. Ta může v těle udělat značnou paseku, která se navenek může projevit například únavou, depresemi, průjmem, kožní vyrážkou, ale i bolestmi břicha.

Lepek aneb o co kráčí

Slovo lepek je u expertů na výživu velice populární. Ovšem, co to vlastně ten lepek je? Jak vysvětluje také článek na Medical News Today, jedná se o přírodní bílkovinu, která je obsažena v obilovinách, především v pšenici, ječmenu či žitě. Ačkoliv je v posledních letech lepek často očerňován, tak se rozhodně nejedná o nějakou tvrdou chemii. Naopak jde o typickou složku výživy člověka už od doby, kdy se začalo rozvíjet zemědělství. Problém s lepkem může mít více lidí, ale celiakií trpí méně než 1 % populace.

Celiakie x Intolerance na lepek x Alergie na pšenici

Mnoho zvučných jmen ze světa sportu i kultury již prohlásilo, že lepek z jídelníčku vyřadili a je jim lépe. Nejzávažnější problémem související s lepkem je celiakie. Jedná se totiž o autoimunitní onemocnění, kterým trpí přibližně 1 % populace a může poškodit trávicí systém, o čemž se zmiňuje také článek na Healthline. Na rozdíl od celiakie, nesnášenlivost lepku vede k nepohodlí, ale zpravidla nezpůsobuje závažné příznaky ani není život ohrožující jako například alergie na pšenici.

Intolerance na lepek x celiakie iZdroj fotografie: Freepik
Intolerance na lepek není tak závažná jako celiakie, ale i tak dokáže znepříjemnit život.

Příznaky celiakie

Lidé trpící celiakií se lepku musí vyhýbat, protože jinak může dojít k poškození střev a tělo není schopné vstřebat potřebné živiny, což může vést až k podvýživě. Z výzkumů vyplývá, že dětí a dospělí trpí rozdílnými příznaky. U dětí jsou typické zažívací potíže, o čemž píše článek na Healthline. Zpravidla se jedná o průjem, zácpu, plynatost, bolest břicha či neprospívání u kojenců. Pro dospělé je typickým příznakem celiakie únava, deprese, bolesti kloubů, hlavy či anémie, která může vést až k pomalé smrti, jak jsme na JakZdravě již varovali.

Příznaky citlivosti na lepek

Citlivost na lepek, nesnášenlivost lepku či intolerance na něj. Řeč je o stejném problému, který není tolik závažný, jako celiakie, ale i tak způsobuje nepříjemné stavy. Avšak těmto lidem vychází negativní test na celiakii i na alergii na pšenici. Neexistuje test, který by vám tuto chorobu potvrdil. A právě proto jsou důležité příznaky ve spojení s konzumací lepku. Mezi nejběžnější zaznamenané příznaky patří únava, plynatost, duševní vyčerpání či některý z typů bolesti hlavy, o kterých jsme na našem webu již také psali. I v tomto případě může být řešením bezlepková dieta.

Jaké problémy se u vás projevily po konzumaci lepku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články