Artritida je zánětlivé onemocnění kloubního aparátu. S touto nemocí se na světě léčí mnoho lidí. Nejčastějšími příznaky bývají ztuhlé klouby, omezená pohyblivost a bolestivost.
Mezi základní druhy artritických nemocí můžeme zařadit revmatoidní artritidu, která je nemocí autoimunitní a osteoartritidu, která postihuje i kosti v lidském těle. Aby si nemocný udržel co nejdéle pohyblivost, je nutné pravidelně cvičit vhodné cviky. Jaké jsou ty nejvhodnější na kolenní klouby?
Cvičení na bolavé kolenní klouby
Pravidelná pohybová aktivita se lidem s artritidami doporučuje nejen pro obnovení pohyblivosti, ale i k zmírnění dalších příznaků, jako je například bolestivost, ztuhlost, nebo otoky. Cvičení má tedy mnoho pozitivních účinků:
- udržuje pohyblivost kloubu v plném rozsahu
- posiluje svaly v okolí artritického kloubu
Obecně se doporučují sportovní aktivity, které tolik nezatíží kloub. Nejsou vhodné sporty s tvrdým dopadem, jako je například běh. Ideální je například jízda na kole, rotopedu, nebo rychlejší chůze.
Cvik na posílení čtyřhlavého stehenního svalu
Toto cvičení můžete provozovat jak doma na karimatce, tak i v práci o polední pauze, pokud tedy v kanceláři máte prostor. A jak na tento cvik? Nejdříve si lehněte na záda, ruce mějte podél těla a dlaně směrem k podložce. Pravidelně dýchejte a střídavě zvedejte nad podložku nataženou pravou a pak levou nohu.
Nohu ve vzduchu zkuste udržet pět vteřin a opakujte po čtyřech sériích na každou dolní končetinu. Tímto cvičením posílíte čtyřhlavý sval stehenní, který je jedním z těch, co upevňují kolenní kloub.
Cvik na posílení zadní strany stehen
Tento cvik je vhodný na posílení takzvaných hamstringů, což jsou svaly upínající se na zadní straně stehen. Cvičení zahajte tím, že si lehnete na podložku, nohy pokrčíte v kolenou a pravidelně zvedáte jednu a pak druhou nohu v ohybu kolene, co nejvýše to půjde.
V ohybu se koleno dotýká téměř vašeho hrudníku. Vhodné je si nohu, kterou cvičíte chytit pod kolenem oběma rukama. Opakujte po několika sériích, po 30 až 60 vteřinách na každou nohu.
Cvik na celá stehna a hýžďové svaly
Výchozí pozice pro tohle cvičení je stejná, jako když děláte dřep. Nohy mějte od sebe zhruba na šíři pánve a pomalu jděte do dřepu, záda mějte narovnaná. Ruce můžete předpažit.
Opakujte po deseti sériích. V dřepu se pokuste vydržet pět vteřin. Cviky by neměly způsobovat bolestivost. Pokud ano, se cvičením ustaňte. Takto si posílíte přední i zadní stehenní svaly a sval gluteální neboli hýžďový.
Cvik na čtyřhlavý sval stehenní v sedě
Cvičení tohoto typu je podobné prvnímu cviku, rovněž posiluje zadní stranu stehenního svalu. Cvik provádíte v sedě na podložce. Záda držíte rovná a v bocích se opíráte rukama o zem, abyste drželi stabilitu.
Postupně krčíte střídavě jednu i druhou nohu v koleni nad podložkou. Zkuste vydržet pět vteřin a opakujte po deseti sériích.