Opřené nohy o zeď: Cvik, který zlepší trávení, krevní oběh, pomůže i na křeče a otoky

Jóga patří mezi cvičení, která přináší řadu zdravotních výhod. Cvik „nohy nahoru“ je jedna z jógových uklidňujících pozic pro začátečníky. Uleví nohám, ale také vás skvěle uklidní.

žena leží na fialové podložce, relaxuje i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Je jen málo cviků, o kterých se dá říct, že jsou odpočinkové. Tento ale skutečně je. Je to spíše pozice než cvik, během kterého si odpočinete a necháte tělo regenerovat. Stačí si opřít nohy o zeď a máte vyhráno. Instruktorka jógy Courtney Sullivan tento cvik doporučuje lidem, kteří s jógou teprve začínají. Dokonce se tato pozice používá v regenerační józe, protože má pozitivní vliv na zdraví.

Jak na to?

Provádění tohoto cviku je naprosto jednoduché. Stačí si lehnout a opřít nohy kolmo o zeď. Pod pas si můžete dát polštář pro větší pohodlí. Zadek přisuňte co nejblíže ke stěně a ruce položte vedle hlavy. Takto si denně 15 minut zarelaxujte a brzy uvidíte, že vaše nohy doslova omládnou.

Nohy nahoru – bolesti dolů

Pozice s nohama nahoru je skvělá proti bolesti nohou. Připadají vám nohy těžké a oteklé? Máte za sebou dlouhý den strávený v poklusu na nohou? Dejte si na čtvrt hodinky pohov, zvedněte nohy a odpočívejte.

Pozice proti otokům

Za otoky nohou může hlavně špatná cirkulace krve. Často jimi trpí lidé se sedavým zaměstnáním, v některých případech může otoky způsobit nevhodná obuv, případně některá onemocnění, špatná strava a některé léky. Od otoků vám uleví poloha s nohama nahoru.

nohy na zdi iZdroj fotografie: Freepik

Uklidněte se a uvolněte stres

Tato poloha s nohama nahoru zklidní dýchání, plíce se lépe prodýchají a dostanete do krve více kyslíku. Čím vyváženější váš dech bude, tím uvolněněji se budete cítit. Nervový systém se uvolní, stres z vás spadne a celé vaše tělo bude příjemně relaxovat. Tato pozice pro vás může být jistým druhem meditace.

Pozitivní vliv na trávení

Zvednuté nohy vám pomohou zlepšit trávení a pohyb střev. Pokud máte problémy s trávením, trápí vás zácpa a nadýmání, vyzkoušejte polohu s nohama u zdi. Vaše problémy by se tak měly během pár dní zlepšit. Můžete zkusit také masírovat chodidla, hlavně speciální body, které mají vliv na trávení.

Jaká je vaše oblíbená poloha k načerpání energie?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články