Proč cvičit plank: Zvýší flexibilitu a pomůže vám předejít bolestem

Prkno je velmi užitečný cvik, který vás dokáže nejen posílit, ale také pomůže například zlepšit držení vašeho těla. Stačí jej přidat do své rutiny a změnu poznáte brzy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože mnozí lidé považují za nejlepší cvik na vyrýsování břišních svalů sklapovačky, mnohem lépe se za tímto účelem osvědčilo prkno. Jedná se o cvičení, které se soustředí především na posílení jádra těla, díky čemuž přináší mnoho zdravotních benefitů pro zdraví vašeho těla (například zlepšuje stabilitu, dobré držení těla a udržení pohyblivosti. Je ovšem důležité zmínit, že abyste z něj mohli vytěžit maximum, je podle lékaře Daniel Bubnis vhodné umět jej provádět správně a cvičit jej pravidelně. 

Jak provádět prkno 

Samotné provedení prkna není nijak složité – co ovšem dělá většině lidem problém, je udržet se v této pozici co nejdéle. Stačí se dostat do horní pozice kliku tak, abyste měli dlaně a špičky nohou pevně opřené o zem, záda rovná a střed těla dostatečně zpevněný (pokud budete mít povislá záda nebo spodní část těla, může se to z dlouhodobého hlediska naopak negativně podepsat na vašem zdraví). Stejně tak byste nikdy neměli dovolit, aby vaše hlava byla svěšená. Jakmile zaujmete správnou polohu, snažte se v pozici vydržet co nejdéle. 

1) Pomáhá aktivovat více svalů 

Jedním z důvodů, proč patří prkno mezi nejoblíbenější svaly na vybudování břišních svalů, je skutečnost, že pomáhá aktivovat více svalů najednou (procvičuje naprosto celé tělo), a to aniž by je příliš namáhalo. Naproti tomu například sklapovačky často namáhají záda, což může vést k bolestem. Pokud tedy tento cvik zařadíte do svého každodenního režimu, skvěle tím posílíte nejen své tělesné jádro, ale také ruce, nohy, ramena, záda a například také krk.

2) Zlepšuje držení těla

Pravidelné provádění prkna vám dokáže pomoci zlepšit držení těla. To především proto, že posiluje záda, hrudník, ramena, krční a břišní svaly a pomáhá svaly udržovat v neutrální poloze – to může být užitečné zejména pro lidi, kteří často sedí nebo musí stát. Stejně tak vám však toto cvičení pomůže rozvinout izometrickou sílu svalů jádra těla, díky čemuž pomáhá předcházet hrbení. Pokud však chcete zůstat silní a vypadat dobře co nejdéle, měli byste se snažit nehrbit za žádné situace. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Zvyšuje flexibilitu

Prkno je také skvělé cvičení, které vám pomůže protáhnout dolní polovinu těla. Jakmile se totiž dostanete do pozice výdrže, začnou se natahovat vaše hamstringy a klenby chodidel – to dělá z tohoto oblíbeného cviku skvělý způsob, jak zároveň posílit a protáhnout opravdu celé tělo. Stejně tak si během něj můžete protáhnout boky, ale v tomto případě je vhodné znát správné pozice, jak na to. Abyste však udrželi své tělo co nejvíce flexibilní, a to co nejdelší dobu, můžete vyzkoušet jógu nebo se začít protahovat pravidelně každé ráno. 

4) Snadno jej zařadíte do každodenní rutiny 

Ačkoliv je klasické prkno skvělý cvik, můžete jej upravit podle svých preferencí tak, aby vyhovovalo potřebám vašeho těla – jednou z variant, kterou můžete provést, je například pokles na předloktí (snadnější pozice). Stejně tak si můžete sami určit, jak dlouho v pozici vydržíte (ze začátku by to nemělo být déle než 30 sekund). Postupem času však můžete tuto dobu prodlužovat, abyste dosáhli maximálního účinku. 

Jak často provádíte prkno vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články