5 tlakových bodů na rukou a jejich užitečné funkce. Každý z nich dokáže při pravidelné stimulaci podpořit různé orgány těla

Na lidském těle existuje mnoho tlakových bodů, ovšem jedny z těch nejdůležitějších najdete na své ruce. Jejich stimulace podporuje různé orgány těla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tlakové body jsou v akupresurní medicíně považovány za silně citlivá místa na lidském těle a mnozí zastánci tohoto směru věří, že pokud je budete pravidelně stimulovat, můžete tím zmírnit růžné bolesti, nastolit rovnováhu a celkově zlepšit zdraví organismu. Kromě toho se podle lékařky Debra Rose Wilson jedná o zcela přirozenou léčbu bez vedlejších účinků, takže ji může vyzkoušet naprosto každý. Důležité je především najít správné místo a poté na něj vyvinout mírný tlak, čímž dané body aktivujete a budete moci těžit z jejich přínosů.

Tlakové body na rukou

Na ruce můžete najít osm základních tlakových bodů, které podporují různé orgány lidského těla. Zde je 5 nejužitečnějších:

  • Tlakový bod srdce: Tento bod najdete v záhybu zápěstí a leží v jedné linii s prostorem mezi prsteníčkem a malíčkem. Můžete jej poznat také tak, že se vedle něj nachází kost. Jemný tlak na tuto část těla vám může pomoci odbourat úzkosti, nespavost, bušení srdce a depresi.
  • Tlakový bod tenkého střeva: Tento bod se nachází na vnější části ruky, přímo na jejím okraji. Můžete jej najít v prohlubni těsně pod malíčkem. Pokud na něj vyvinete silný tlak, můžete si ulevit od bolesti šíje, uší a hlavy, které se vyskytují především v zadní části.
  • Tlakový bod plic: Tlakový bod plicního meridiánu najdete opět na okraji ruky. Vede od špičky palce dolů a končí těsně pod záhybem zápěstí. Abyste jej aktivovali, přejeďte po této linii prstem – pokud najdete bolavé místo, měli byste jej jemně masírovat, dokud se nebudete cítit lépe. Jeho stimulace pak také pomáhá zmírnit příznaky nachlazení a bolesti krku.
  • Tlakový bod žaludku: Tento bod se nachází na zvláštním místě v záhybu zápěstí, a to zhruba 3 centimetry rovně pod spodkem dlaně (v prostřední linii). Abyste získali co nejlepší výsledky, začněte jej silně masírovat, což vám pomůže zlepšit trávení a ulevit od případné nevolnosti nebo bolesti žaludku. 
  • Imunitní systém: Tento bod najdete mezi dvěma šlachami na zadní straně paže, zhruba 3 centimetry pod hřbetem ruky. Přiložte na něj tři prsty a začněte vyvíjet silný tlak – tímto způsobem poměrně rychle povzbudíte svůj imunitní systém a získáte mnohem více energie do bílého dne.
iZdroj fotografie: iStock

Abyste získali co nejlepší výsledky, je dobré masírovat tyto tlakové body každý den, a to alespoň několik minut. 

Funkce tlakových bodů 

Stimulace tlakových bodů je proces, který spadá do oboru akupresury a reflexologie. Jedná se o směry studující různé části těla a to, jak spolu ve skutečnosti souvisí. Právě proto by mohlo jít o skvělý způsob přirozené úlevy od bolestí nebo například také psychických problémů, jako je stres a deprese. A právě nejsilnější body se nachází podle mnoha zastánců tohoto učení na rukách. Pokud je budete pravidelně stlačovat, můžete dodat energie a obnovit zdraví v jiných částech těla, a to mnohem lépe než při použití chemických léků. 

Je ovšem důležité dodat, že neexistuje mnoho studií, které by potvrdily tyto blahodárné účinky, a proto vědci vyžadují další výzkumy. Rozhodně se však nemusíte bát, protože se jedná o druh léčby bez jakýchkoliv vedlejších účinků, a proto ji můžete zkusit i vy sami doma.

Jak se tyto tlakové body osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články