Výhody i nevýhody závislosti na pohybu a jaké příznaky sledovat

Pohyb je pro mnohé lidi doslova drogou. Můžeme ale konstatovat, že se jedná o drogu zcela bezpečnou, která má skutečně pozitivní dopad na naše celkové zdraví?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Když si na pohybovou aktivitu zvyknete, stane se do konce života vaší nedílnou součástí. Co taková závislost vlastně ještě umí a na co má vliv?

Cvičením proti nemocem všeho druhu

Ať už jste si zvolili jakoukoliv pohybovou aktivitu, rozhodně vám prospěje ke zlepšení vašeho fyzického i duševního zdraví. Pohybem dokonce můžete předejít některým nemocem, jako je například:

  • diabetes mellitus 2. typu
  • srdeční onemocnění (například infarkt myokardu)
  • deprese
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pohyb ke zdravému životnímu stylu patří

Reguluje hmotnost, bojuje proti bolestem zad a únavě

Sportovní aktivita se doporučuje i v případě, že potřebujete shodit nějaké ty kilogramy. Vhodný je pohyb i tehdy, když vás často pobolívají záda. Zvlášť běh vám může skvěle ulevit. A ani nedostatek energie vás nezdolá, sport vás totiž rozpumpuje natolik, že únava půjde stranou.

Úskalí závislosti na pohybu

Bezesporu má pohybová aktivita nezměrné pozitivní účinky. Problém však nastává v okamžiku, kdy bez pohybu nezvládnete být ani jeden jediný den a pokud přeci jen, prožíváte klasické abstinenční příznaky jako je třes, pocení, nebo zimnice.

Vědci totiž zjistili, že pokud se někdo stane opravdu závislý na pohybové aktivitě, chemické procesy v mozku jsou v podstatě identické jako u narkomanů, kteří jsou závislí na heroinu. Pohyb váš život může stejně tak ochromit, jako narkomana jeho droga.

Dokáže ničit lidské zdraví i psychiku. Proto je zapotřebí udržet si zdravou míru nadšení i při pohybové aktivitě. Nic se nemá přehánět, a to ani ve sportu.

Jak poznat nezdravou závislost na pohybu?

Pokud máte obavy, že byste mohli být závislí na pohybu, lze si tuto tezi ověřit několika málo otázkami: Nedokážete být bez pohybu ani jeden jediný den? Podléháte pocitům smutku, depresím a úzkostem, když necvičíte? Máte případně problémy s příjmem potravy?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Všeho moc škodí. To platí i o nadměrné zátěži

Pakliže jste si na tyto otázky odpověděli kladně, je zapotřebí mnoho věcí přehodnotit, a ještě lépe navštívit psychologa, který vám s tím může pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články