Byliny, které působí na břišní tuk: Kopr mimo jiné i na celulitidu, tymián stimuluje metabolismus

Bylinky a koření, které běžně používáte, mají mnoho zdravotních přínosů. Některé z nich vám pomohou například s hubnutím a udržením zdravé váhy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není žádným tajemstvím, že při hubnutí hraje zásadní roli to, co jíte. Možná ale nevíte, že bylinky a koření, které běžně používáte, mají kromě přípravy chutných pokrmů také fantastický vliv na vaše tělo. Jak vysvětluje nutriční expertka Rachael Link, MS, RD, mnohé bylinky vám mohou velmi usnadnit hubnutí. Pokud chcete, aby vám pomohly zhubnout a zbavit se břišního tuku, používejte je co nejčastěji a na co nejvíce způsobů. 

Bylinky na hubnutí

Bylo prokázáno, že mnohé bylinky a koření bojují proti chutím na sladké a podporují spalování tuků a hubnutí. Jiné zase ulevují od stresu a mohou tak zabránit přibývání na váze způsobené přejídáním ve stresových situacích. Tyto účinky jsou u některých bylin a koření všeobecně známé, jako například u skořice, kajenského pepře či zázvoru. Do některých bylinek byste to však možná neřekli, přestože je běžně používáte. Těchto 6 z nich je obzvláště účinných na tuk v oblasti břicha:

1) Kopr

Kopr je již velmi dlouho používané koření a bylina, která by neměla chybět v žádném jídelníčku. Má močopudný účinek, který pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu nahromaděnou v těle. Je také dobrou volbou na celulitidu, protože pomáhá regenerovat a omlazovat pokožku. Je bohatým zdrojem vitamínu C, železa a manganu.

iZdroj fotografie: Pixabay

2) Rozmarýn

Další oblíbená bylinka, která se nejčastěji v kuchyni používá při přípravě masa. Je skvělým pomocníkem při očistném procesu, protože příznivě působí na hlavní detoxikační orgány. Odstraňuje toxiny z jater a má močopudný účinek, čímž pomáhá ledvinám pracovat a zároveň zadržuje důležité látky pro tělo.

3) Tymián

Tymián hraje v dochucování pokrmů z masa prim. Můžete si z něj také udělat funkční čaj. Pomáhá trávicímu systému pracovat, stimuluje metabolismus a krevní oběh, čímž zefektivňuje proces hubnutí. Potlačuje chuť k jídlu, ale zároveň zvyšuje energii a dodává cenné živiny, což pravděpodobně vede k menšímu přejídání a svačení mezi jídly. Studie na zvířatech zjistila, že thymol, jedna z hlavních složek tymiánu, zabraňuje obezitě vyvolané stravou s vysokým obsahem tuků.

4) Máta

Máta pomáhá při onemocnění dýchacích cest, ale listy máty také hrají zásadní roli při zdravém hubnutí. Máta podporuje trávení, zrychluje metabolismus a stimuluje krevní oběh. Podporuje také tvorbu žluči a má protizánětlivé účinky. Pěstování je velmi snadné, takže ji můžete mít doma v truhlíku na okně, abyste ji měli vždy po ruce.

iZdroj fotografie: Unsplash

5) Bazalka

Jedna z nejoblíbenějších bylinek, pokud jde o rajčatové pokrmy. Kromě jedinečné chuti má i mnoho blahodárných účinků. Působí příznivě na trávicí systém, snižuje nadýmání a odbourává břišní tuk. Semínka bazalky jsou velmi bohatá na vlákninu, která podporuje pocit sytosti a snižuje návaly hladu. To z nich dělá skvělou potravinu na hubnutí. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny navíc pomáhají regulovat pohyby střev.

6) Petržel

Petržel, kterou běžně dáváte například do polévek, je zároveň léčivou bylinou a obsahuje mnoho užitečných živin. Má vynikající močopudné účinky, stimuluje metabolismus a podporuje detoxikační procesy. Syrové listy petržele mají vysoký obsah vitamínu C a obsahují značné množství železa, vápníku a hořčíku. Petrželová nať má přirozeně vysoký obsah vlákniny – 2 gramy na 1 šálek nasekaných listů. 

I když se to na první pohled může zdát málo, je to hodně, když uvážíte, že šálek petržele představuje jen 1 procento kalorického příjmu ve dvoutisícovém jídelníčku. Jedna porce petržele obsahuje 5 až 8 procent denního doporučeného příjmu vlákniny, která způsobuje, že se cítíte plnější při menším množství jídla, což snižuje pravděpodobnost přejídání. 

Které bylinky a koření používáte na hubnutí vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články