Výhodná domluva s vlastním tělem – to je dieta 5:2. Její princip je snadný, nic vám nezkomplikuje a hubnutí půjde jedna báseň

Pokud chcete shodit přebytečná kila ještě před tím, než začne léto, měli byste se pustit co nejdříve do práce. Skvěle vám s tím pomůže například dieta 5:2.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dieta 5:2 je typ přerušovaného půstu, který si v současné době získává čím dál větší oblibu. Popularizoval ji britský novinář a někdejší lékař jménem Michael Mosley – podle něj jde však spíše o určitý životní styl, nežli pouhý nástroj k rychlému zhubnutí. Jíst totiž můžete celých pět dní v týdnu naprosto vše, co chcete, a ve zbylých dvou dnech omezíte svůj příjem kalorií na čtvrtinu. 

Jak dieta 5:2 ve skutečnosti funguje

Dieta 5:2 je typem přerušovaného půstu, při kterém většinu času jíte prostě to, na co máte chuť – a to po dobu pěti dní v týdnu. Ve zbývajících dvou dnech je však nutné naopak svůj příjem kalorií omezit, a to na pouhou jednu čtvrtinu denní dávky (to bývá u dospělých v průměru 500-600 kcal denně). Ačkoliv se vám toto číslo může zdát poměrně malé, 500-600 kcal denně je skutečně dostatečné množství na to, abyste neměli hlad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho existuje ještě jedno důležité pravidlo, které vás před hladem také dostatečně ochrání – očistné období, tedy jeden ze dvou nízkokalorických dní, by nikdy nemělo následovat po sobě. Tyto dva dny by měly by být odděleny tak, aby mezi nimi byl alespoň jeden den s plným příjmem kalorií. Svůj rozvrh si ovšem může nastavit podle toho, jak vám to vyhovuje, takže můžete mít například dny očisty ve středu a v sobotu nebo v pondělí a v pátek. A jak se osvědčila dieta 5:2 ze zdravotního hlediska? 

Pomůže vám zhubnout stejně jako běžné diety

Když vědci zkoumali, jaký vliv má na lidi střídavý denní půst, tak se jim během studií podařilo zjistit, že dokáže z dlouhodobějšího hlediska skutečně fungovat tak, jako fungují běžné diety – účastníci totiž již po pouhých 12 týdnech zhubli v průměru neuvěřitelných 5 kilogramů, a to aniž by poškodili svou svalovou hmotu. Dále je také třeba vzít v úvahu, že účastníci během výzkumů nesportovali. Proto v případě, kdy by tomu bylo naopak, mohl být potenciální pokles váhy mnohem vyšší. 

Snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu a srdečních chorob

Přerušovaný půst má velmi příznivé účinky na kardiovaskulární a cerebrovaskulární systém v lidském těle. Pokud si proto tento typ diety osvojíte, můžete svépomocí zlepšit svůj metabolismus glukózy, snížit hladinu inzulínu a současně také zvýšit citlivost svých buněk souvisejících právě s tímto hormonem. Ve výsledku tak získáte mnohem odolnější imunitní systém, který zabrání rozvoji nebezpečných onemocnění, včetně cukrovky 2. typu a ischemické choroby srdeční. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co jíst pro nejlepší výsledky

Samozřejmě skutečnost, že můžete jíst to, co chcete, neznamená, že si ráno na snídani dáte palačinky se zmrzlinou a večer smažené jídlo z rychlého občerstvení. Samozřejmě nějaká ta sladká svačinka jednou denně neuškodí, ale měli byste se snažit přijímat zpravidla čerstvé a kvalitní potraviny – například po ránu si dát vločky s jogurtem a ovocem, na oběd dobrou polévku a kus kvalitního masa se zeleninou, rýží a dobrou omáčkou a na večeři například rybu s brambory a dezertem. Vhodné je také typy potravin střídat – strava má být pestrá.

Ve dnech očisty byste měli naopak zvolit menší množství potravin (tak aby dohromady nepřesáhly hranici 600 kcal). V takovém případě je vhodné jíst hodně zeleniny a zeleninových polévek, bílých ryb, neslazených jogurtů, tofu sýra, bobulovin a sáhnout můžete také po luštěninách. Nezapomínejte také na bylinkové čaje a konzumaci dostatku vody! 

Jaký typ diety preferujete vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Máte pocit, že se vám láska vyhýbá? Přitáhněte si štěstí podle znamení zvěrokruhu
Události247
Události247
Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti
VědaŽivě
VědaŽivě
Neetické pokusy koktajícího vědce: Oběťmi se stalo 22 malých sirotků, projekt se jmenoval „Monster Study“
adbz
adbz
Lepší rajčata a papriky jste ještě nejedli. Tohle domácí hnojivo sice musíte nechat pár dní odstát, ale rozhodně se to vyplatí