Vaječná dieta slibuje ztrátu nadbytečných kilogramů už za 3 dny. Výhody vaječného půstu si zamilovalo už mnoho lidí

Existuje mnoho způsobů, jak zhubnout, nejčastějším je správná strava v kombinaci se cvičením. Pokud však potřebujete zhubnout rychle, vyzkoušejte tuto 3 denní dietu.

i Zdroj fotografie: Maor X / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Půst je běžná tradice, která spočívá ve zdržení se jídla nebo jeho omezení. Praktikuje se již tisíce let z náboženských i zdravotních důvodů. V posledních letech se půst stal oblíbeným způsobem hubnutí. Jak vysvětluje nutriční expert Ryan Raman, MS, RD, vaječný půst je krátkodobý dietní plán, který zahrnuje konzumaci především vajec, sýra a másla. Je oblíbený mezi lidmi, kteří se snaží rychle zhubnout a zejména mezi těmi, kterým vyhovuje ketogenní dieta.

Výhody vaječného půstu

Vaječný půst nebyl doposud vědecky zkoumán. Jedná se o krátkodobou dietu na ketogenní bázi. Mějte však na paměti, že vaječný půst trvá pouze tři dny a obsahuje i nějaké sacharidy, takže nebude tak efektivní jako běžné ketogenní diety. Zde jsou uvedeny některé výhody, které můžete očekávat:

Může snížit chuť k jídlu 

Vaječný půst podporuje konzumaci vajec, o kterých je známo, že jsou díky vysokému obsahu bílkovin velmi sytá. Četné studie totiž ukazují, že konzumace vajec vám může pomoci cítit se déle sytí a zkonzumovat tak menší množství kalorií za den.

Může vám pomoci zhubnout 

Vaječný půst je velmi restriktivní, krátkodobá dieta, která omezuje možnosti stravování. Výzkumy ukazují, že omezení počtu a rozmanitosti povolených potravin přirozeně snižuje váš denní příjem kalorií. Navíc obsahuje zelený čaj, který hubnutí také napomáhá. Zelený čaj totiž obsahuje bioaktivní látky, jako je kofein a EGCG, které mohou mít silný vliv na metabolismus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může vám pomoci dosáhnout ketózy

Dietní plán je založen na ketogenních principech, které mohou podporovat ketózu. Pro lepší výsledky by však bylo potřeba vyloučit i to malé množství sacharidů, které dieta obsahuje. Studie ukazují, že ketogenní dieta může pomoci při úbytku tuku, udržení svalové hmoty, omezení chuti k jídlu a zlepšení markerů onemocnění, jako je vysoká hladina cukru, triglyceridů a cholesterolu v krvi. 

Vaječný půst však trvá pouze tři až pět dní, což nemusí být dostatečná doba na to, abyste dosáhli ketózy. V některých případech může dosažení tohoto stavu trvat týden nebo déle.

Může podpořit úbytek břišního tuku

Břišní tuk neboli viscerální tuk je rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění, cukrovku a další chronická onemocnění. Studie prokázaly, že ketogenní diety, jako je vaječný půst, mohou pomoci spálit více břišního tuku než nízkotučné diety.

Vaječná dieta

Vaječná dieta nebo chcete-li vaječný půst je rychlá třídenní dieta, která vám umožní nastartovat hubnutí a shodit několik přebytečných kilogramů. Je důležité si ji správně naplánovat a být na sebe po ty tři dny přísní, dieta je opravdu náročná, ale výsledky stojí za to.

Den 1: 

  • Snídaně: Vypijte šálek zeleného čaje bez cukru (i bez sladidel), 2 vařená vejce a 2 celá rajčata.
  • Oběd: 120 g pečené ryby se 2 bílky a sklenicí zeleného čaje.
  • Svačina: Snězte 1 jablko.
  • Večeře: Zelenina vařená v páře a šálek zeleného čaje.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Den 2:

  • Snídaně: Vypijte šálek zeleného čaje (neslazeného), 1 banán a 2 rajčata.
  • Oběd: 120 gramů pečeného kuřete se 2 bílky a sklenice zeleného čaje.
  • Večeře: Zdravá celozrnná sušenka dle vlastního výběru, 120 g sýra a šálek plnotučného mléka. 

Den 3: 

  • Snídaně: 1 sklenice rajčatové šťávy a 2 vejce natvrdo.
  • Oběd: 120 g pečeného či dušeného červeného masa se 2 bílky a šálek zeleného čaje.
  • Večeře: Dva pečené brambory, hodně zeleného salátu a šálek zeleného čaje.

Po skončení diety

Nezapomeňte, že pokud si chcete sníženou váhu udržet a pokračovat ve shazování přebytečných kilogramů, je nezbytné upravit životní styl. Snažte se vyhýbat ultra zpracovaným potravinám, rychlému občerstvení a prázdným kaloriím ze slazených nápojů. Pijte převážně čistou vodu a zelený čaj, ideálně neslazený. Vybírejte si zdravé a čerstvé potraviny, nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny. Naprosto nezbytné je zařadit i pravidelný pohyb, pro začátek například každodenní procházky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s touto dietou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články