Jak konečně prolomit nezdravé a zákeřné stravovací zlozvyky bez drastických diet a mučení? Jedině takhle to zvládnete

Chcete-li se zbavit nadbytečné zátěže ve formě tukových polštářů, budete si muset něco odepřít. Jak se zbavit návyků, které brzdí vaše hubnutí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás trápí nadváha, nebo dokonce obezita, pravděpodobně je něco v nepořádku ve vašem způsobu stravování. Možná jste se naučili vzít si k filmu misku plnou chipsů, ke knize skleničku vína, ke kávě zákusek nebo si kupujete hranolky pokaždé, když procházíte kolem fast foodu. Dobrou zprávou je, že abyste změnili své stravovací návyky k lepšímu, nemusíte okamžitě přestat. Klíčem k úspěchu jsou malé krůčky, které vedou ke kýženému výsledku.

Sestavte si reálný plán, který zvládnete dodržet

Nejde jen o nezdravé jídlo jako takové, hlavním problémem je návyk, zvyklost, která vás provází někdy i desítky let, takový malý příjemný rituál. Nejprve si pravdivě odpovězte na otázku, zda ho opravdu chcete změnit nebo odstranit. Pokud vaše motivace a přesvědčení nejsou pevné jako skála, vydržíte bez oblíbené pochoutky maximálně pár dní. Chcete-li opravdu prolomit své zlozvyky, musíte si stanovit nenásilný plán. I malá změna k lepšímu se počítá!

iZdroj fotografie: Depositphotos

Identifikujte spouštěče a pokuste se jich vyvarovat

Jíte, když pracujete hodně do noci? Ládujete se zmrzlinou u sledování seriálu? Kupujete si koláčky při každé návštěvě pekárny? Všechno má nějaký důvod. Zamyslete se, proč máte sklony k mlsání nebo přejídání v konkrétních situacích. Zajídáte stres, emoce, nevyspání, chodíte na nákup hladoví? Většině těchto vzorců je možné předejít, když si je pojmenujete a budete s nimi vědomě pracovat.

Najděte si vhodnou alternativu starého zvyku

To může znamenat, že si k televizi začnete brát místo plné misky pletení, činky, případně alespoň vyměníte kilo smetanové zmrzliny za kelímek domácího sorbetu, emoce můžete místo zajídání zklidnit při procházce. Soustředění se na novou alternativu vás může dostat zpět na správnou cestu. Pamatujte, že jste si původní návyky vypěstovali proto, abyste se cítili dobře, takže by vám měla být příjemná i nová alternativa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poproste někoho blízkého o podporu

Ve dvou se to lépe táhne – požádejte svého partnera, spolupracovníka nebo přítele, aby vám pomohl. Lidé, kterým na vás záleží, budou chtít, abyste se cítili lépe a byli zdraví. Poproste spolupracovníky, aby si s vámi o pauze uvařili čaj místo nákupu sladkého pití v automatu. Partnera poproste, aby s vámi sledoval oblíbený film v posteli místo obývacího pokoje, kde to svádí k návštěvě blízké ledničky.

Nespěchejte na sebe

Dopřejte si čas a nebuďte na sebe příliš tvrdí. Zakořeněné návyky máte vryté hluboko pod kůží, jejich opuštění a budování nových vyžaduje čas. Zaměřte se na pomalý a postupný pokrok místo toho, abyste se pokoušeli o co nejrychlejší změnu. Pokud upadnete zpět do starých vzorců, nevyčítejte si, že jste slabí nebo vám chybí vůle, a zkuste to znovu. Nejde o co nejrychlejší výsledek, ale o hledání rutin, které jsou pro vás zdravé a dlouhodobě udržitelné.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil