10 potravin na čisté cévy: Pomůže česnek, kurkuma i avokádo

Jablko, granátové jablko, ale i lněná a chia semínka jsou potraviny vhodné pro zdravé srdce i čistší cévy. Nalijte si k tomu hrnek zeleného čaje a vaše srdce vám poděkuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro zdravý životní styl bývá často doporučována zdravá strava. Ovšem je otázkou, co si pod tím pojmem představit. Určitě je vhodné zařazení ovoce a zeleniny. Ovšem ne všechny potraviny jsou stejně účinné. Pro čistší cévy a zdravější srdce je vhodný česnek i granátové jablko. Jejich konzumace spolu s pár dalšími doporučenými potravinami může zabránit vážným onemocněním, jako je například mrtvice či srdeční infarkt. Zkuste také zelený čaj, chřest, špenát či avokádo.

Česnek a zelený čaj

Česnek je jedním z nejoblíbenějších prostředků domácího léčitelství. Pomáhá podpořit zdraví mnoha způsoby. Jedním z účinků česneku je i schopnost udržovat správný krevní oběh tím, že zabraňuje vzniku aterosklerózy. Dokáže snížit hladinu triglyceridů i cholesterolu v krvi. Zelený čaj je tradičním nápojem a jeho historie je velice obsáhlá. Mimo jeho skvělé chuti se může pochlubit také schopností snížit hladinu špatného (LDL) cholesterolu v krvi. Stačí pravidelná konzumace a poděkuje vám nejen vaše srdce.

Granátové jablko a chřest

Granátové jablko není pro naše zeměpisné šířky typickým ovocem, nicméně není problém ho i zde sehnat a rozhodně to stojí za to. Granátové jablko je totiž bohaté na vitamíny. Pyšní se schopností zabránit ateroskleróze a pomáhá udržovat stěny cév pružné. Díky tomu se stimuluje průtok krve. Dalším zdrojem vitamínů je také chřest. Obsahuje vitamíny B, C i K. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a podporuje tvorbu glutathionu. Ten je jedním z nejsilnějších antioxidantů, který je typický i svými protizánětlivými účinky.

iZdroj fotografie: Flickr

Špenát, avokádo a kurkuma pomůžou také

Špenát se řadí mezi listovou zeleninu, pro kterou je typický vysoký obsah železa. Mimo to se může pochlubit i obsahem dusičnanů, které pomáhají v boji s vysokým krevním tlakem. Avokádo je stále oblíbenější. Obsahuje zdravé tuky, které jsou užitečné při snižování hladiny špatného cholesterolu. Chlubí se i vysokým obsahem vitamínu E, který snižuje vysoké hladiny tuků v krvi. Kurkuma je chuťově skvělé koření, které podpoří i zdraví srdce. Obsahuje spoustu antioxidačních látek a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Jablka i zázračná lněná i chia semínka

Jablka jsou nejoblíbenějším a nejdostupnějším ovocem vůbec. Jejich pravidelná konzumace pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Lze za to poděkovat flavonoidům, které se v jablcích vyskytují. Chia semínka jsou bohatým zdrojem vápníku, vlákniny, omega-3-mastných kyselin i dalších prospěšných živin. Pomáhají trávení i regulovat hladinu cukru v krvi. Mohou se pochlubit též protizánětlivými účinky. Lněná semínka jsou na tom podobně. Jsou bohaté na vlákninu i omega3-mastné kyseliny. A pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Čím pomáháte svým cévám vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články