Akné na zádech se dá poměrně lehko zbavit: 6 způsobů, které nebolí a přinesou výsledky už za pár dnů

Pokud vás trápí akné na zádech, těchto 6 tipů vám může pomoci jeho výskyt výrazně zmírnit. Uvedená doporučení dobře působí i na akné na jiných částech těla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Léčba akné může být náročná, ať už se objeví kdekoli. Bohužel se pupínky netýkají pouze dospívajících. Jak vysvětluje dermatoložka Sarah Taylor, M.D., akné se může objevit v každém věku a z různých důvodů. Pupínky se mohou vyskytnout na kterékoli části těla, včetně zad. Přestože se na svá záda denně nedíváme, pupínky v této oblasti jsou velkým estetickým problémem. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se jich zbavit. Někdy stačí několik malých změn, abyste zaznamenali výrazné zlepšení.

Co způsobuje akné na zádech?

Je mnoho důvodů, proč se u lidí objevuje akné, a proto je důležité vědět, proč a jak pupínky vznikají. Příčiny akné na zádech jsou stejné jako na jiných částech těla, například na obličeji. Princip je jednoduchý.

Tělo produkuje kožní maz. Ten se vytváří ve žlázách spojených s vlasovými folikuly. Maz dodává pokožce a vlasům vlhkost. Pupínky se tvoří, když se ve žlázách nahromadí přebytečný maz a odumřelé kožní buňky. Toto nahromadění blokuje kožní póry a začnou se zde množit bakterie. Stěna vlasového folikulu se následně zanítí a vytvoří se pupínek s bílou hlavičkou. Když se ucpaný pór dostane na vzduch, vytvoří se černé pupínky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi nejčastější příčiny akné patří:

  • Genetika: Potíže s akné mohou být dědičné.
  • Léky: Akné může vzniknout jako vedlejší účinek některých léků, například některých antidepresiv.
  • Hormony: Hormonální změny v období dospívání jsou často příčinou akné. U žen po pubertě však může propuknutí pupínků souviset s hormonálními změnami, ke kterým dochází během menstruace a těhotenství.
  • Pot: Pot, zejména pokud se zachytí pod těsným oblečením, může akné zhoršit.
  • Stres: Stres není přímou příčinou akné, ale může k němu přispívat.
  • Některé potraviny: Podle některých výzkumů mohou ke vzniku akné přispívat některé sacharidy (např. bílé pečivo či bramborové lupínky), o kterých je známo, že zvyšují hladinu cukru v krvi. U některých lidí mohou být spouštěčem také mléčné výrobky.

Jak se tedy akné na zádech zbavit?

1. Čajovníkový olej

Tea tree oil neboli olej z čajovníku má silné antibakteriální účinky. Lze jej aplikovat přímo na pupínky nebo přidat několik kapek do pleťové vody, kterou používáte každý den a záda s ní také otírat. Je to jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti akné. Uspokojivý účinek zaznamenáte již po několika dnech.

2. Zinková mast

Zinková mast urychluje hojení ran po akné a účinně odstraňuje pupínky. Aplikujte ji však jen lokálně, na jednotlivé pupínky, ne na celý povrch zad. Koupíte ji v každé lékárně.

3. Jemné čištění

Vzdejte se syntetických produktů pro péči o tělo. Zbytečně dráždí pokožku, a v důsledku toho jen zhoršují potíže s akné. Pozor také na silně parfémované gely a mýdla. Rozhodněte se pro přírodní prostředky. Používejte vždy čistou bavlněnou žínku, myjte se jemným ekologickým přípravkem. Nepoužívejte ani příliš mnoho peelingů, protože podporují šíření kožních problémů po celých zádech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Nechte svou pokožku dýchat

Vyhněte se také příliš hustým pleťovým krémům, pokud není vaše pokožka viditelně suchá. Pokud trpíte akné, čím méně kosmetiky na pleť používáte, tím lépe. Pozor dávejte na agresivní čistící gely. Různé druhy olejů a silikonů mohou vaše kožní potíže jen zhoršit.

5. Nepoužívejte houbičky

Mycí houby se velmi rychle stávají živnou půdou pro bakterie a plísně. Pokud trpíte akné na zádech, je lepší je vůbec nepoužívat, protože se obtížně udržují v čistotě. Můžete místo nich používat výše zmíněnou žínku, kterou po každém mytí vyperete nebo se mýt jen rukou.

6. Použijte bylinky

Využijte bylinky, které jsou účinné při očistě organismu. Na pupínky pomůže čaj z lopuchu, macešky a kopřivy. Snažte se hodně pít, ale pamatujte, že nejlepší volbou je voda a zelený čaj, nikoli džusy nebo perlivé nápoje plné umělých přísad. Čím méně takových látek je v jídle a pití, tím lépe pro vaši pleť.

Co zabralo na akné vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články